Deti sa učia tradičné remeslá
Na základnej škole s materskou školou v Hladovke realizujú pod hlavičkou Komenského inštitútu projekt s názvom Nech ruky dokážu, čo srdce miluje.
Deti v hladovskej škole sa celoročne venujú rozvoju jemnej motoriky a učeniu sa tradičných remesiel Goralov hornej Oravy. Viac nám prezradila Mária Drndášová, učiteľka ZŠ s MŠ Hladovka: „Veľa sa hovorí o tom, že mladí ľudia väčšinu času trávia na mobile a počítači. No sme im my vzorom v inom trávení voľného času a ponúkame im iné aktivity. Spojili sme učiteľské sily, obsah jednotlivých predmetov a pretkali spoločnou niťou, ktorá predmety spája – jazykovú zložku, dejepis, občiansku náuku a technickú výchovu. Zamerali sme sa nielen na poznatky, ale predovšetkým na rozvoj zručností a podporu jednotlivých remesiel. Pomaly vymierajú ľudoví majstri a stredná generácia ich zručnosti neovláda. Preto sa snažíme naučiť deti aspoň základné techniky jednotlivých remesiel, ktoré žiaci môžu pod dohľadom starších rozvíjať a zachovať pre ďalšie generácie.“ Deti sa tak postupne naučia vyrábať točené i odlievané sviečky z včelieho vosku, vyšívať aplikácie goralského kroja, pliesť košíky a rôzne ozdoby z prútia, vyrobiť handrovú bábiku, kožený zápästok, vyrobiť drevenú hračku a tak ďalej.
Nie je to však len o učení sa remesla, ale aj o budovaní vzťahov so starými rodičmi a majstrami v dedine, o hodnotách, ktoré nám predkovia môžu odovzdať, o trpezlivosti, na ktorej stojí ručne robený výrobok. „Aj učenie sa remesla je prejavom toho, že nám na našich predkoch a ich daroch záleží a teda je to tiež prejav našej lásky k ich mozoľom. Nech teda ruky dokážu, čo srdce miluje,“ uzatvára rozprávanie Mária Drndášová.
ren
zdroj foto pexels pixabay