22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Čujte, kto dnes oslavuje… prvá československá zjazdárka aj talianska herečka

Jana Gantnerová-Šoltýsová je bývalá slovenská zjazdárka, reprezentantka Československa. Narodila sa 30. septembra 1959 v Kežmarku.

Jana Gantnerová-Šoltýsová bola prvou československou zjazdárkou a vôbec prvou z východnej Európy, ktorá zvíťazila v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní.

17. decembra 1980 vyhrala zjazd v rakúskom Altenmarkte. Ďalšie dve pódiové umiestnenia získala v sezóne 1979/1980, v ktorej obsadila v celkovom poradí 13. miesto a v bodovaní zjazdu piate miesto. V prvej desiatke sa umiestnila celkom 29-krát.

Štartovala na troch zimných olympiádach, najlepšie umiestnenie dosiahla v Sarajeve 1984, kde bola piata v zjazde. V tej istej disciplíne bola v Lake Placid 1980 desiata.

Medzi svetovými menami oslavuje svoje narodeniny aj Monica Bellucci – talianska modelka a herečka, korá sa narodila 30. septembra 1964. Svoju kariéru začala ako modelka, no neskôr prešla k herectvu. Hrala v mnohých filmoch, okrem iného to boli snímkyThe Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions, Umučenie Krista, Slzy slnka či Irréversible. Vo filme Jamesa Bonda Spectre stvárnila Bond girl. (red)

Odoslať komentár