19 Apríl, Piatok
 10 °C
TOP

Imunita – heslo týchto dní


Ľudí s ochorením na koronavírus na Slovensku každým dňom pribúda. Odborníci neustále zdôrazňujú, že v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu dobrá imunita.

Obranyschopnosť organizmu môžete podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Zabúdať by ste nemali ani na doplnenie prvkov ako sú zinok (Zn), meď (Cu) a selén (Se). Potrebné je však zvýšiť aj obsah vitamínu D, ktorý nám okrem slnka vedia poskytnúť aj morské ryby, vajcia či mliečne výrobky.

Jablká jedzte každý deň
Prísun veľmi prospešných vitamínov si zabezpečíte každodennou konzumáciou jabĺk. Obsahujú vitamín A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantoténová, niacín, biotín, kyselinu listovú a cholín, pričom prevažná časť týchto vitamínov sa nachádza najmä v šupke. Mimoriadne bohaté sú jablká nielen na vitamíny, ale aj stopové prvky. Majú vysoký obsah draslíka a obsahujú až 30 % vlákniny.

Kapusta je liek
Kapusta obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, provitamín vitamínu A a vitamíny E, K, B1, B2. Okrem toho je plná minerálov ako vápnik, horčík, železo. Bohatá je tiež na soli kyseliny fosforečnej, glykozidy a enzýmy. Obsahuje aj vlákninu, ktorá pomáha správnemu fungovaniu čriev. Za najzdravšiu je pritom považovaná kvasená kapusta. Baktérie kyseliny mliečnej, ktoré vznikajú pri kvasení podporujú látkovú premenu, zlepšujú črevnú flóru, a tým zvyšujú odolnosť imunitného systému proti vírusom či infekciám.

Paprika upevní zdravie
Paprika obsahuje najmä vitamíny B, C a K a tiež minerálne látky, ako je vápnik, draslík, železo a horčík. Vitamínu C je v nej dokonca viac ako v citrónoch.

Ryby aspoň dvakrát do týždňa
Ryby by sme si mali podľa odborníkov zaradiť na náš jedálny lístok aspoň dvakrát do týždňa, pretože sú bohatým zdrojom vitamínov A a D. Vitamín D sa nachádza najmä v morských rybách a vitamín A obsahujú aj sladkovodné ryby, pričom najviac úhor, kapor a pstruh. Ryby sú však aj významným zdrojom minerálnych látok.

Hliva ustricovitá podporí imunitu
Táto drevokazná huba zohráva dôležitú úlohu pri podpore našej imunity. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, D a K. No nájdeme v nej aj nenasýtené mastné kyseliny, steroly, proteíny a vlákninu. Bohatá je tiež na stopové prvky selén, železo, zinok, meď, sodík, chróm a jód. Najvýznamnejšími látkami v nej obsiahnuté sú betaglukány.

Bylinkové čaje
Doplniť dôležité vitamíny a podporiť imunitu pomôžu tiež bylinkové čaje, ktoré si môžete prisladiť lyžičkou medu. Siahnuť by ste mali v tomto období najmä po rakytníku či šípkach, ktoré sú vyzbrojené veľkým množstvom vitamínu C. Zabudnúť však netreba ani na echinaceu.

Pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu
Podľa odborníkov je nutné dbať aj na pitný režim a piť pravidelne. Okrem čistej vody sa hodí striedať tiež rôzne minerálky a bylinkové čaje. Na posilnenie celkovej odolnosti organizmu odporúčajú udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii v podobe cvičenia a každodenného pobytu na čerstvom vzduchu. Vhodné je chodiť na krátke prechádzky, beh, či cyklistiku, ale rozhodne nie na frekventované miesta. Imunitu podporíte aj dostatkom spánku a otužovaním.

Odoslať komentár