21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Na Slovensku je od prvého októbra vyhlásený núdzový stav

Pre radových občanov sa nateraz nijakým spôsobom nemenia žiadne ich práva ani povinnosti.

Minister obrany Jaroslav Naď:

„Núdzový stav skôr slúži na to, aby mal štát možnosť zareagovať a využiť svoje zložky, ak by náhle došlo k zmene situácie.“

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca vláda vyhlásila núdzový stav pre prípad, že bude treba lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre zdravotníkov či domovy sociálnych služieb. Umožňuje tiež zabezpečiť, aby personál nemocníc fungoval tam, kde treba

Vláda spolu s uznesením o núdzovom stave schválila aj takzvané nariadenie vykonania opatrení, ktoré s ním súvisia. Ich súčasťou je aj príprava na prípadné vytvorenie karanténnych centier, no dôležitým opatrením je napríklad reprofilizácia lôžok. Väčší počet bude vyhradený pre infekčné pracoviská.

Medzi opatreniami je napríklad uvoľnenie štátnych hmotných rezerv pre potreby zdravotníkov, určenie karanténnych zariadení, zabezpečenie dopravy či pracovná pohotovosť pre vybrané skupiny zamestnancov.

Ministerstvo životného prostredia vláda zaviazala, aby zabezpečilo výrobu a dodávku pitnej vody do oblastí s karanténnymi opatreniami, kde nie je zabezpečená.

Odoslať komentár