15 Jún, Sobota
 11 °C
TOP

Nová expozícia vo vojenskom bunkri

Mesto Spišská Nová Ves obnovilo v prímestskej lokalite Schulerloch opustený vojenský bunker typu ÚŽ-6 a vytvorilo v ňom malý svet vojenskej histórie, ktorý ponúka pohľad do minulosti.

Autentické vojenské artefakty z obdobia 60. – 80. rokov 20. storočia, spolu so starým zdravotníckym vybavením, tvoria expozíciu, ktorá návštevníka vtiahne do minulých čias pôsobenia Vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi. „Som potešený, že do turistickej ponuky na Spiši pribudol ďalší nezvyčajný zážitok. Ponúka unikátne dobrodružstvo a zároveň je dôležitou pripomienkou míľnikov dejín, ktoré formovali náš región. Obnovený vojenský bunker Schulerloch ÚŽ 6 nám dáva možnosť objaviť históriu prostredníctvom autentických artefaktov a zároveň ponúka vzdelávací zážitok pre jednotlivcov, rodiny s deťmi, ale aj pre školy a odbornú verejnosť,“ vyzdvihol myšlienku projektu predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Vojenský bunker je jedným z mála vojenských úkrytov v regióne Spiš, ktoré sa zachovali v dobrom stave. „Vďaka finančnej podpore bol upravený aj vonkajší areál, pribudli lavičky a dvojjazyčné informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku. Mnoho ľudí ešte nikdy nemalo príležitosť navštíviť podobný objekt, a preto veríme, že táto naša naplnená iniciatíva sa stane atraktívnym zážitkom pre mladších aj starších návštevníkov,“ povedal primátor mesta Spišská Nová Ves Ing. Pavol Bečarik.

Vstup do bunkra bude bezplatný a dvere bude možné otvoriť dvoma spôsobmi. Pomocou čipu, ktorý je možné zapožičať si v Turistickom informačnom centre v Spišskej Novej Vsi, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na návštevu je potrebné sa objednať vopred telefonicky alebo prostredníctvom formulára na webovej stránke Turistického informačného centra mesta Spišská Nová Ves. Rezervácia termínu bude platná až po prijatí SMS správy s linkom na stiahnutie mobilnej aplikácie, pomocou ktorej si návštevník otvorí dvere bunkra. Ak si turisti naplánujú návštevu bunkra v čase, kedy je Turistické informačné centrum zatvorené, je možné vytvoriť rezerváciu niekoľko dní dopredu.

Rekonštrukciu opusteného vojenského krytu „Schulerloch ÚŽ 6“ podporil župný grantový program Terra Incognita sumou 30 tisíc eur.

zdroj foto mesto Spišská Nová Ves

Odoslať komentár