21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

Vyrobte si lampáše a sviečky

Svetlo sviečok dokáže navodiť tú pravú vianočnú atmosféru. Lampáše či sviečky umiestnené na okenných parapetných doskách, balkóne či terase, nie sú výnimkou. Vyrobiť si ich dokážete aj z drobností, ktoré sa isto nájdu v každej domácnosti.

Do výroby lampášov a sviečok môžete zapojiť aj deťúrence. Zabavíte sa spolu a hotové ich budete mať doslova za pár minút a celkom zadarmo. Postačí ak v poličkách či zásuvkách pohľadáte použité poháre od zaváranín rozličných tvarov a veľkostí, zvyšky starých sviečok motúziky, stužky, krajky, vetvičky či koráliky.

Lampáš s pierkom

Budete potrebovať:

-starý pohár od zaváraniny

-menší sklený pohár

-hrubozrnnú soľ

-kahanček

-suchú vetvičku

-jutový motúz

-pierko

-nožničky

Takto sa to podarí:

Poháre od zaváraním si najskôr očistite od prípadných drobných nečistôt či starých stôp po lepidle. Nezabudnite vyčistiť ani drážky na hrdle pohára.

Na dno pohára približne do výšky troch centimetrov nasypte soľ a umiestnite menší sklený pohárik, do ktorého ste vsadili sviečku alebo vložte kahanček.

Následne začnite okolo hrdla pohára v mieste drážky ovíjať jutový motúz a zároveň ním prichytávajte vetvičky, ktoré ste si vopred nastrihali na požadovanú veľkosť. Rovnakým spôsobom pripevnite pierko. Na záver uviažte motúzik na mašličku a odstrihnite ho do požadovanej dĺžky. Máte hotovo.

Náš tip:

Ak uprednostňujete bohatšie zdobenie, môžete ešte špagátikom okolo hrdla pohára prichytiť aj iné ozdôbky, prípadne okolo hrdla pohára ovinúť rôzne krajky či stužky.

Sviečky zo zvyškov

Budete potrebovať:

-zvyšky použitých sviečok

-formičky, teda rôzne nádobky, ktoré sa hodia na tvar sviečky, napríklad aj kovové formičky na pečenie

-hrniec

-staršiu kanvičku

-nôž

-knôty, ktoré získate zo starých sviečok

-špajle či iné drievka alebo staré ceruzky

Takto sa to podarí:

Vosk ktorý budete roztápať by mal byť čistý. Niektoré sviečky sú povrchovo upravené, preto ich očistite tak, aby ste z pod farebnej vrstvy získali biely vosk.

Zvyšky sviečok vložte do kanvičky a tú vložte do hrnca s vodou. Vosk takto roztopte na najnižšom stupni vo vodnom kúpeli. Nikdy neroztápajte priamo nad plameňom.

Do každej formičky vložte knôt. Aby neplával, nakvapkajte na spodnú časť formičky vosk, prilepte koniec knôtu a nechajte zaschnúť. Následne na vrch formičky položte špajľu, aby prečnievala z oboch strán formičky a upevnite k nej (do stredu) druhý koniec knôtu (pokvapkajte voskom). Pripravené formičky položte na podložku na rovné miesto.

Roztopený vosk opatrne nalejte do formičiek. Dávajte pozor aby ste sa nepopálili. Sviečky nechajte niekoľko hodín stuhnúť, počas tuhnutia prikryte formičky kúskom kartónu, aby vosk chladol pomalšie. Na záver odrežte od špajle knôt a špajľu odstráňte.

foto do textu autor raben frau pixabay

titulné ilustračné foto zdroj: congerdesign pixabay

Odoslať komentár