21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Doprajte si zdravšie Vianoce

Aké by to boli vianočné sviatky bez stola plného všakovakých dobrôt? No a odolať im, zvládne asi málokto. Aby sme si mohli dopriať všetky pochúťky bez výčitiek, môžeme si ich pripraviť aj zdravšie a k oddychovaniu počas sviatkov pridať prechádzku na čerstvom vzduchu.

Vianoce sú obdobím, kedy zvykneme oveľa viac konzumovať rôzne sladkosti, koláče, či mastnejšie jedlá a máme sklony k prejedaniu sa. „Aj počas sviatkov však treba myslieť na to, že ak trpíte chronickými ťažkosťami s trávením, s vysokým krvným tlakom, máte vysoké hodnoty cholesterolu, cukrovku, či problémy so srdcom, môžete si Vianoce pokaziť a namiesto oddychu sa trápiť so žlčníkovým záchvatom alebo pokazeným žalúdkom,“ upozorňujú verejní zdravotníci. Aby sme predišli takýmto ťažkostiam, stačí podľa nich dodržiavať jednoduché pravidlo – jesť aj počas sviatkov s mierou, dodržiavať pestrosť stravy a dopriať si popri ťažších jedlách aj dostatok zeleniny a ovocia. „Je treba mať na mysli aj skutočnosť, že veľkým zdrojom prázdnych kalórií je alkohol, preto zachovajte striedmosť aj pri jeho popíjaní,“ pripomínajú.

Pripravte si vianočné menu s inými surovinami

Okrem zdravej miery v konzumovaní lahôdok prospeje žalúdku aj ich zdravšia príprava. „Rybu, alebo iné druhy mäsa nemusíte vyprážať, skúste napríklad dusenie, či prípravu na pare a zemiakový šalát zahustite namiesto majonézy bielym jogurtom. Pri pečení koláčov môžete vymeniť bielu múku za celozrnnú, pridať menej cukru, alebo ho nahradiť medom, prípadne do koláčov pridajte prirodzene sušené ovocie. Oriešky a semienka neopražte, pridajte ich do cesta surové. Ak si predsa len doprajete vysmážané jedlo, tak potravinu nepreprážajte do tmava, ale smažte ju radšej pomalšie, na nižšej teplote a iba do svetlo zlatista,“ odporúčajú odborníci.

Doprajte si pravidelný pohyb aj počas sviatkov

Ak si počas vianočných sviatkov doprajete pohyb, urobíte dobre hneď z viacerých dôvodov. Jednak ním vyvážite sviatočné hodovanie a ešte sa aj budete lepšie cítiť. Hodinku na prechádzku počas voľných dní si určite nájdite a to podľa možnosti v každom počasí. „Počas chôdze môžete na niekoľko minúť striedať aj ľahký beh prípadne strečing a ponaťahovať si chrbticu. Okrem toho, že pohyb pomôže tráveniu, organizmus sa na čerstvom vzduchu otužuje a lepšie odoláva infekčným ochoreniam prenášaným vzduchom,“ radia verejní zdravotníci.

Zdroj informácií: Úrad verejného zdravotníctva SR

ilustračné foto zdroj pixabay

Odoslať komentár