22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Balkón ako oáza pokoja

Balkón pre mnohých predstavuje akési útočisko kde si môžu po náročnom dni oddýchnuť a zrelaxovať. Chystáte sa aj vy, vytvoriť si na svojom balkóne príjemnú oázu pokoja? Poradíme, ako na to.

Posedieť si na balkóne pri šálke čaju či kávy, začítať sa pritom do dobrej knihy, či len tak sedieť a meditovať. To všetko sa stane oveľa príjemnejším ak si na svoj balkón zadovážite skutočne pohodlné sedenie. Doplňte ho peknými vankúšmi, mäkkou dekou a nezabudnite ani na drobné doplnky v podobe lampášov či solárnych svetelných reťazí. Všetko to na záver umocnite zeleňou. Okrem okrasných rastlín či kvitnúcich kvetov, môžete vysadiť aj bylinky, ktoré spestria váš jedálniček, prospejú vášmu zdraviu a dodajú vašim pokrmom výbornú chuť.

Budete potrebovať:

-kvetináče, kontajnery, hranty, prípadne debničky – ak nájdete doma nejaké staršie, ktoré ste predtým používali, najskôr ich dobre umyte v horúcej vode,

-zeminu – teda výsevový substrát,

-semená prípadne priesady byliniek, kvetov a okrasných rastlín,

-záhradnícke náradie, rukavice, krhlu na polievanie.

Výsadba – Všetky nádoby vyplňte substrátom. Zasadiť do nich potom môžete okrasné kvitnúce rastliny, dekoračné trávy, paprade a bylinky. Pokojne si zasaďte aj jahody, dariť sa im bude v závesných kvetináčoch ale aj vo vertikálnej stene. Najvhodnejšie odrody na balkón sú Camara, Elan alebo Toscana.

Náš tip:

Ak nemáte príliš priestranný balkón, využite každý kúsok tak, že zakúpite aj závesné kvetináče, ktoré upevníte do stropu a voľnú stenu zasa môžete premeniť na vertikálnu záhradu. Ako nosný systém sa u vertikálnych záhrad používajú zhotovené konštrukcie priamo na mieru, prípadne sa dajú vyskladať z variabilných prvkov, ktoré môžete pripevniť na stenu balkóna a pomocou modulov ich kombinovať do rozličných rozmerov a tvarov.

Výber kvetov je pestrý – Medzi najpestovanejšie balkónové rastliny patria muškáty a petúnie. Zvoliť si však môžete aj pakosty, chryzantémy, aksamietnice, klinčeky, fuksie či begónie.

Týmto bylinkám sa bude dariť – Na priamy výsev do kvetináčov sa hodí pažítka, žerucha, bazalka, mäta, tymian aj kôpor. Zo zakúpených sadeníc sú na pestovanie na balkóne vhodné rozmarín, oregano, majorán či šalvia.

zdroj foto Sophkins pixabay

Odoslať komentár