21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Umenie na mieste X

Padajúca kométa, monumentálne kvety z vŕbového prútia, exotický biotop, reliéf vyskladaný zo spomienok a slnečné hodiny, ktorých súčasťou je samotný človek. Tak by sa dali v skratke zhrnúť exteriérové diela, ktoré už čoskoro doplnia mapu zaujímavostí Košického kraja.

Na všetkých čaká nový druhom zážitku, ktorý vzíde zo zaujímavého a, na slovenské pomery, nezvyčajného projektu Umenie na mieste X. Návštevníkom Košického kraja, ale aj jeho obyvateľom, ponúkne päť diel výtvarníkov a výtvarníčok, ktoré vznikajú v spolupráci s prírodou a konkrétnou lokalitou v regióne. Keďže projekt je výnimočný tým, že do verejného priestoru turistickej destinácie prináša skutočnú umeleckú hodnotu, čím ho cielene estetizuje, víťazné diela vybrala porota zostavená z odborníkov a odborníčok na výtvarné umenie a architektúru. Do užšieho výberu súťaže postúpilo 27 výtvarníkov a umeleckých kolektívov, ktorí si mohli vybrať z 15 ponúkaných lokalít Košického kraja. Mená víťazov aj piatich výnimočných miest X sú už známe.

Areál zaniknutého letohrádku Sans Souci v Iliašovciach tak doplní dielo Figová jama od Martina Piačeka a Mateja Gavulu. Autori tu vytvoria nový mikrobiotop.

Etablovaná výtvarníčka Jarmila Mitríková si pre svoju realizáciu zvolila brehy jazera Turzov. V blízkosti niekdajšieho kúpeľného domu Praha vytvorí glazovaný keramický reliéf zložený z prvkov, ktoré odkazujú na jej osobnú pamäť, ale aj na kolektívnu minulosť. Umožní tak návštevníkom prežitie nové vlastného zážitku, alebo sprítomnenie zážitku minulého.

V Zádielskej doline pribudne Kométa Michala Machciníka zo zoskupenia Doxa. Autor do krajiny osadí výrazný orientačný bod, ktorý symbolikou padajúcej hviezdy zároveň vytvorí zaujímavý odkaz na históriu putovania cez túto lokalitu.

V blízkosti Herlianskeho gejzíru vyrastie inštalácia slnečných hodín výtvarníka Samuela Velebného. Jej živou súčasťou sa stane samotný návštevník, ktorého prítomnosť bude aj základným predpokladom fungovania hodín. Obdobne aj miestny gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou.

Päticu exteriérových diel doplnia monumentálne kvety autorskej dvojice Tomáš Kocka Jusko a Alexandra Selmeciová. Vyrastú na brehoch Senianskych rybníkov.

Informácie a foto poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus

Odoslať komentár