03 December, Utorok
 3 °C
TOP

Ako na súboj so všami – radia odborníci

Všeobecne sa vši vyskytujú vo zvýšenej miere skôr v zimnom ako v letnom období. Prenášajú sa pri osobnom kontakte, preto sa deti môžu nakaziť veľmi rýchlo, často aj za jeden deň, napríklad pri hraní.

„Voš môže chytiť v podstate každý, postihuje všetky sociálne vrstvy obyvateľstva a nie je závislá od hygienických podmienok rodiny,“ upresňuje docentka MUDr. Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním sa na hygienu detí a mládeže. Čo sa týka prenosu niektorého infekčného ochorenia, vši nie sú hrozbou. Zavšivenie však sprevádzajú mimoriadne nepríjemné pocity – najmä úporné svrbenie na hlave, ktoré najmä menšie deti riešia intenzívnym škrabaním.

Ako sa dokážeme vší zbaviť? – Pedikulóza (zavšivavenie) predstavuje pomerne zložitý problém. Jediným účinným opatrením, ako zamedziť prenášaniu vší, je včasné a dôsledné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov, a členov ich rodín. Oplatí sa podstupovať dennú kontrolu vlasov detí a pri zistení zavšivenia vykonať odvšivenie ihneď, respektíve veľmi rýchlo od jeho zistenia. Pri odvšivovaní sa odporúča kombinovať fyzické odstraňovanie lezúcich vší a hníd z vlasov s použitím odvšivovacích prípravkov z lekárne. Pri ich aplikácii je potrebné postupovať podľa návodu na použitie. „Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte“ radí docentka MUDr. Jana Hamade, pričom nevyhnutné je aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne, dezinfekcia predmetov osobnej potreby, teda hrebeňov, kief na vlasy, sponiek, čeleniek, aj hračiek. Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky.

Odborníčka zároveň zdôrazňuje, že celková dezinsekcia prostredia je pri pedikulóze neúčinná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežíva. Dôslednou starostlivosťou o vyššie spomínané osobné premety či bielizeň, však zamedzíte opätovnému zanášaniu vší do vlasov. Zbavenie sa vší trvá cca 14 dní – prípravok na vši odstráni vši ihneď, ale ešte zostávajú hnidy, a to trvá asi dva týždne, kým sa zlikvidujú úplne. Dieťa sa môže vrátiť do kolektívu až po úplnom doliečení ochorenia, to znamená, že sa na vlasoch nenachádza žiadna z foriem parazita to jest živé vši, ani hnidy.

Zdroj informácií FB / Úrad verejného zdravotníctva SR

Ilustračná foto, zdroj pixabay

Odoslať komentár