20 Apríl, Sobota
 8 °C
TOP

Aké jedlo si zbaliť na dlhšiu prechádzku alebo túru

Príroda je zdrojom pokoja, kde je možné nájsť uvoľnenie, relaxáciu a prinavrátiť si vnútornú rovnováhu. Zdravotné benefity je možné pociťovať už po krátkom čase kontaktu s prírodou, avšak štúdie odporúčajú minimálne 2 hodiny týždenne.

K aktívnej prechádzke či turistike je potrebné zabezpečiť si v prvom rade dostatočný pitný režim. Pred pohybovou aktivitou je dobré dopriať si jedlo bohaté na sacharidy a po výkone, teda po pohybovej aktivite, viac proteínov, pričom narýchlo môže byť proteínová tyčinka.

Na turistiku je potrebné pripraviť si stravu energeticky bohatšiu, avšak by nemala zaťažovať tráviaci trakt počas pohybovej aktivity, najmä kombinácia rýchlych zdrojov energie – sacharidy, pohotovostného zdroja energie – cukry a zásobné zdroje energie vo forme tukov (orechy).

Príklad jedla pre malých aj veľkých na výlet do prírody:

Desiata – posilní vás jablkové pyré s kešu orechmi a chýbať by vo vašej výbave nemalo ani ovocie. Hodí sa jablko, hruška, banán aj hrozno. Zo zeleniny je vhodná uhorka, mrkva, rajčina, kaleráb. Pribaľte si tiež orechy, sušené ovocie, čokoládovú tyčinku 70% horká s vysokým podielom kakaa alebo raw tyčinku. Nezabudnite na vhodné tekutiny.

Obed – na obed si do vaku zabaľte celozrnný rožok, k nemu klasické maslo, šunka s vyšším podielom mäsa, plátok syra, obohatené zeleninou – dobrou voľbou je šalát, uhorka, paprika, a posilnia vás aj mrkvové muffiny. Nezabudnite na dostatočné množstvo vhodných tekutín.

Zdroj informácií Fb / Úrad verejného zdravotníctva SR

zdroj foto Couleur pixabay

Odoslať komentár