22 Máj, Streda
 20 °C
TOP

Skalné mesto Dreveník

Nechajte sa zlákať návštevou najväčšieho travertínového územia na Slovensku, ktoré právom patrí medzi unikátne klenoty slovenskej prírody. Obdivovať môžete skalné útvary, puklinové jaskyne, rokliny či priepasti a to všetko na jednom mieste, v skalnom meste Dreveník.

Skalné mesto Dreveník má dĺžku približne 2 kilometre. Samotný komplex sa rozdeľuje na dve základné skalné mestá – Peklo a Raj. Už názvy vypovedajú o charaktere jednotlivých skalných miest. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, ktoré zvierajú až 40 metrov vysoké steny. Naopak Raj je tvorený rozmanitými vežičkami. Priaznivcov histórie upútajú zvyšky starého slovanského hradiska a na svoje si tu prídu aj milovníci hojne sa vyskytujúcich fosílií či vzácneho, neraz prísne chráneného, rastlinstva a liečivých byliniek. Veľmi pôsobivá je aj vrcholová plošina Dreveníka. Z jej najvyššieho bodu sa vám naskytne krásny pohľad na okolie – Hornádsku kotlinu, blízke Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Okrem výhľadu vás určite zaujmú aj typické krasové formy – závrty a škrapy. Množstvu nádherných výhľadov kraľuje pohľad na majestátny Spišský hrad, po jeho prehliadke si nenechajte ujsť ani návštevu Kostola Ducha Svätého v Žehre, v ktorom najvzácnejšie pamiatky sú nástenné maľby, tvoriace ucelený ikonografický cyklus.

Ako sa tam dostať

Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie približne štyri kilometre dlhý značený turistický a náučný chodník zo Spišského Podhradia a z obce Žehra. Dostanete sa tam však aj z parkoviska pod Spišským hradom.

Prírodná rezervácia Dreveník je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár