16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Žihľava prečistí organizmus – pripravte si kúpeľ alebo čaj

Pŕhľava dvojdomá alebo ľudovo žihľava je liečivá bylinka, ktorá je pre množstvo zdraviu prospešných látok hojne využívaná aj v ľudovom liečiteľstve. Už naše staré mamy ju v podobe čajovej kúry využívali na detoxikáciu organizmu a zlepšenie stavu pokožky či ako výživu pre vlasy. Jej zber sa práve začína.

Žihľava je známa najmä pre jej schopnosť popŕhliť našu pokožku. Nie všetci možno vedia, že má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie a krásu. Vhodná je na vnútorné i vonkajšie použitie.

Liečivé účinky

Pŕhľava dvojdomá obsahuje magnézium, vápnik, železo, fosfor, sodík, ale aj mnoho vitamínov. Pripisujú sa jej priaznivé účinky na obličky, žlčník či pečeň. Rovnako však čistí krv, podporuje krvotvorbu a pomáha pri liečbe rôznych kožných ochorení. Čaj sa používa aj pri zápaloch močových ciest a osteoporóze.

Zber

Sezóna zberu pŕhľavy začína v apríli a končí v septembri. Zbierajte mladé listy z rastlín, ktoré nekvitnú. Odporúčame však na tento účel použiť rukavice, pretože na povrchu listov sa vyskytujú drobné chĺpky, ktoré spôsobujú pŕhlenie s následným začerveňaním pokožky a tvorbou drobných pľuzgierikov. Na zber si vyberajte čisté miesta.

Náš tip:

Ak nazbierate viac pŕhľavy ako stačíte spotrebovať, jednoducho si ju môžete usušiť. Listy rozprestrite na podnos tak, aby sa neprekrývali a umiestnite na vzdušné tmavé miesto.

Použitie

Medzi najúčinnejšie formy užívania tejto bylinky patrí pitie odvaru a kúpele.

Pripravte si čaj: 1 čajovú lyžičku sušenej pŕhľavy zalejte 250 ml vriacej vody a lúhujte v prikrytej nádobe 10 až 15 minút. Čaj môžete piť vlažný dva až trikrát denne a pripravujte si ho vždy čerstvý.

Pripravte si kúpeľ:

Čerstvo nazberanú žihľavovú vňať zalejte šiestimi litrami studenej vody a nechajte lúhovať asi 12 hodín. Hotový výluh preceďte, ohrejte – ale nevarte a vlejte do vodou napustenej vane, pričom sa namočte len po oblasť srdca. Vo vani zostaňte približne 20 minút.

Pripravte si výluh:

Na posilnenie vlasov si pripravte výluh a to tak, že približne dve hrste čerstvo nazberanej žihľavy povarte v 500 ml vody. Vlažným výluhom si potom oplachujte vlasy.

Pozor

Čaj zo žihľavy pite maximálne tri týždne. Potom si doprajte niekoľko týždňov prestávku. Čaj nie je hodný pre deti do 15 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár