22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Podniknite výpravu do čias dávno minulých

Pri nedávnych potulkách lesmi Malých Karpát nám učarovalo miesto, ktoré dýcha históriou. Severne nad obcou Dobrá Voda neďaleko Trnavy sme v hustom lese natrafili na ruiny, kedysi mocného Dobrovodského hradu.

Prvá písomná zmienka o Dobrovodskom hrade pochádza z roku 1316, kedy bol jeho majiteľom Matúš Čák Trenčiansky. Hrad v minulosti patril do obranného systému hradov, ktoré sa tiahli z uhorskej strany popri hranici českého a uhorského kráľovstva. V minulosti hrad tvorila podlhovastá stavba s palácom po oboch stranách a s hranolovými vežami. K palácu sa pripájala ďalšia časť, zakončená kaplnkou na skalnom výbežku. Dnes môžete obdivovať jeho veľkú pomerne dobre zachovanú delovú baštu. Vedľa nej sa nachádza priehlbina, ktorá je pozostatkom po druhej delovej bašte a vstupnej bráne. Z tretej bašty sa zachovala už len časť muriva. Rovnako počas objavovania tohto tajuplného miesta natrafíte na zvyšky obvodových múrov so zachovanou ochodzou a pôvodnými strieľňami, či na torzá dvoch veží a bývalej kaplnky.

Pešia vychádzka

Do obce Dobrá Voda sa môžete dopraviť autom. Zaparkujte neďaleko kostola a odtiaľ je to k zrúcanine Dobrovodského hradu už len krátka, približne tridsať minútová vychádzka. Vydajte sa na ňu červenou turistickou značkou, ktorá vás privedie až k miestnemu cintorínu. Jeho hornou bránou potom pokračujte do lesa, kde vás bude červená značka viesť miernym stúpaním. Asi po desiatich minútach chôdze budete po ľavej strane míňať zvyšky židovského cintorína. Nájdete tam niekoľko opustených hrobov a na zemi ležiacich vyvrátených náhrobných kameňov. Odtiaľ pokračujte ďalej po ceste, dovedie vás až k rozľahlej hradnej zrúcanine. Atmosféra tohto miesta je očarujúca a vtiahne vás do čias dávno minulých.

Autor titulnej foto Jozef Belica

Odoslať komentár