24 Apríl, Streda
 6 °C
TOP

Legendárne stratené poklady hľadajú na ostrove i na morskom dne

Pred niekoľkými dňami obletela svet správa o úžasnom náleze synovca drogového kráľa Pabla Escobara. V dome, kde jeho strýko býval, našiel v stene 20 miliónov dolárov zabalených v plastovom vrecku. Bankovky už boli poškodené, v stene bol aj starý písací stroj, satelitné telefóny, kamera a zlaté guľôčkové pero. Narcobarónové peniaze však nie sú jediným strateným pokladom, po ktorom sa dodnes pátra. Že ste ešte nepočuli o pirátskom poklade na ostrove Oak alebo o lodi Morský kvet s obrovským pokladom?

Ostrov Oak leží pri pobreží Nového Škótska a má rozlohu 57 hektárov. Hľadači pokladov ho už prekopali zo všetkých strán a stále sa to neskončilo. Veria totiž legende o obrovskom pirátskom poklade, ktorá vznikla ešte v roku 1795. Dvaja muži si všimli akúsi kruhovú prepadlinu, akoby niekto vykopal jamu a potom ju opäť zahádzal. Nedalo im to a začali na tomto mieste kopať. V asi deväťmetrovej hĺbke objavili stopy toho, že tam ľudská ruka niečo robila, avšak neobjavili nič cenné. Napriek tomu sa príbeh o skrytom poklade pirátov šíril ďalej a hľadači prekopávali ostrov dlhé roky v podstate až dodnes. Našli rôzne predmety, ktoré dokumentujú prítomnosť ľudí na ostrove, avšak zatiaľ žiadny významný poklad. A to sa dostali až do 72-metrovej hĺbky. Ktovie, možno raz zlato objavia.

Zaujímavý je príbeh stratených Fabergého vajec. Prvé vajce vzniklo na žiadosť ruského cára Alexandra III. Daroval ho svojej manželke Márii Fjodorovne. Jej nadšenie z daru primälo cára, aby z neznámeho klenotníka Petra Carla Fabergého urobil dvorného cárskeho klenotníka. Fabergé počas pôsobenia u cára vyrobil spolu 52 vzácnych vajec a ďalších asi 19 putovalo do rúk súkromníkov. Tak ako väčšinu cárskeho majetku a pokladov, aj Fabergého vajcia skonfiškovali neskôr boľševici. Do dnešného dňa sa však zachovalo len 43 z nich. Stratené vzácne klenoty v podobe vajec z cárskeho dvora majú hodnotu približne 140 miliónov eur. Zostáva už len zistiť, kde sa nachádzajú…

Flor de la Mar – v preklade Morský kvet bola obchodná loď zo začiatku 16. storočia a patrila Portugalcom. Po dobytí indonézskej Melaky malo portugalské námorníctvo zhromaždiť vydobytý poklad na loď Morský kver a dopraviť ho do Lisabonu. Štyristotonová loď s kapitánom Afonsom de Albuquerquom a jeho skúsenou posádkou sa vydali na plavbu v novembri 1511 spolu s ďalšími 4 loďami. V Melackom prielive ich však zastihla prudká búrka a Morský kvet sa potopil. Veľká čast posádky neprežila, kapitán sa zachránil. Čo sa však zachrániť nepodarilo, bol náklad. Celý zmizol na morskom dne a dodnes sa vrak lode s pokladom nepodarilo nájsť. Dnes by mal údajne hodnotu viac ako dve miliardy eur.

Hľadačov pokladov z celého sveta však zamestnávajú a ženú vpred aj legendy o poklade z Limy na Kokosovom ostrove, o poklade Templárov, o stratených miliónoch búrskeho prezidenta Paula Krugera a v neposlednom rade o množstve vzácnych predmetov, zlata, drahokamov, starožitností a iných pokladov, ktoré počas 2. svetovej vojny nazhromaždili nacisti. Pred koncom vojny, keď už bola ich porážka jasná, mali všetko vzácne ukryť, aby sa k tomu nedostali spojenci. Napríklad také dno rakúskeho jazera Toplitz stále láka odvážlivcov. Nacisti tu mali potopiť obrovské množstvo zlata a hľadači pokladov tejto historke veria aj vďaka tomu, že v roku 1959 sa na dne jazera našli debny s desiatkami miliónov libier, aj keď bankovky boli falšované…

Odoslať komentár