20 Júl, Sobota
 23 °C
TOP

Päť miest v Trnave, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Trnava má ako mesto svoje dávne a vždy prítomné kúzlo. Je tu však niekoľko lokalít, ktoré sa určite oplatí navštíviť, alebo sa tam ísť aspoň pozrieť. Užite si príjemnú „prechádzku“ Trnavou!

Trojičné námestie

Trojičné námestie


Hoci je v súčasnosti niečím ako zmesou architektonických štýlov, pôvodný vzhľad nám pripomínajú veduty (vecný, typograficky presný maliarsky alebo grafický záznam, napríklad výseku krajiny, pohľadu na mesto). Sčasti si to môžeme užiť aj vďaka zachovaným meštianskym domom a (slávnej) Mestskej veži. Vedeli ste napríklad, že kedysi bol v priestoroch Divadla Jána Palárika Hostinec U Čierneho orla? V súčasnosti sa na Trojičnom námestí a v priľahlých priestoroch uskutočňuje Tradičný Trnavský Jarmok a Vianočné trhy.

Mestská veža


Jedna z dominánt Trnavy. Dôvodov na výstavbu bolo niekoľko. Prvým z nich boli Turecké nájazdy a druhým je väčšia ochrana pred požiarom. Medzi zaujímavosti patrí to, že vo vnútri veže sa nachádza mechanický hodinový stroj z roku 1729 z dielne Franza Langera. Každých 24 hodín je potrebné natiahnuť mechanizmus. V súčasnosti sa o hodiny stará rodina Nemčekovcov.

Mestská veža

Hradby


Ide o unikát v rámci Európy – už len tým, že sú postavené z tehál, ktorých podľa prepočtu použili na stavbu okolo 20 000 000. Počas trinásteho storočia postavili 27 primárnych veží spojených hlineným valom. V súčasnosti sa dá na hradby vyjsť za Bazilikou sv. Mikuláša a v parku Bela IV.

Mestské hradby

Morová kaplnka
Ide o Kaplnku svätého Kríža, zvanú aj Cholerová kaplnka a Morová kaplnka. Nachádza sa v mestskej časti Trnava-sever v obytnej štvrti Kopánka na Átriovej ulici. Ide o posledný pozostatok morového a cholerového cintorína, na ktorom sa pochovávalo od roku 1710. Ako zaujímavosť je možné spomenúť, že kaplnka bola postavená v roku 1835 ako pohrebná kaplnka kanonika Jána Ivániho. Ten zomrel na choleru počas epidémie, ktorá postihla Trnavu od 1. augusta do 24. septembra 1831. Za necelé dva mesiace zomrelo viac ako 800 ľudí. 14. Septembra 2011 (streda) sa uskutočnila vysviacka, ktorú vykonal Mons. Ján Orosch. Pri kaplnke sa nachádza aj informačná tabuľa.

Morová kaplnka

Kamenný mlyn
Ide o rekreačnú oblasť, v ktorej sa nachádza menší amfiteáter, kúpalisko a náučný chodník so šiestimi tabuľami o flóre a faune. Patrí do Chráneného areálu Trnavské rybníky – areál Kamenného mlynu patrí do tretieho stupňa ochrany, rybníky do štvrtého. Piaty stupeň je najvyšší. Náučný chodník je možné využívať na terénne vyučovanie.

Zdroje: attelier.sk, trnava.dnes24.sk, naucnechodniky.eu, Wikipedia, trnava.fara.sk

Autor fotografií: Daniel Bíro

Odoslať komentár