22 Máj, Streda
 20 °C
TOP

Podniknite nenáročnú vychádzku na hradisko Molpír

Obec Smolenice ležiaca na úpätí Malých Karpát je výborným východiskom viacerých turistických trás. My sme sa tentokrát rozhodli preskúmať miesto, ktoré patrí k najvzácnejším a najvýznamnejším pamiatkam našej dávnej minulosti – hradisko Molpír.

Výlet k hradisku Molpír, ktoré bolo vybudované na kopci s rovnakým názvom, je príjemnou a nenáročnou prechádzkou, ktorú zvládnu bez ťažkostí aj rodiny s deťmi. Svoju cestu za poznaním začnite v obci pri kostole, kde môžete tiež zaparkovať svoje auto. Nechoďte však po asfaltke, tá by vás priviedla na zámok, ale vykročte vľavo od cintorína do kopca a náučný chodník vás zavedie až na hradisko Molpír. Počas nenáročnej vychádzky uvidíte pozostatky pevnostného opevnenia, obydlí, tavných pecí, veží, opevnených brán, obetísk alebo vodných nádrží vytesaných do skaly. Všetko dôležité o jednotlivých objektoch či osídlení tohto územia, ako aj o živote obyvateľov hradiska si môžete prečítať cestou na tabuliach tvoriacich súčasť náučného chodníka. A keď vás história už omrzí, užite si prekrásne výhľady na krasovú dolinu Hlboča, na Smolenický zámok, na Smolenice a Trnavu a tiež na vrch Záruby či Havranicu.

Od hradiska sa môžete vrátiť späť ku kostolu trasou, ktorá vedie okolo jazierka a Smolenického zámku.

Múzeum Molpír ukrýva archeologické nálezy

Návratom z vrchu Molpír ku kostolu v obci sa však cesta za poznaním ešte nekončí. Odtiaľ je to len pár krokov na miestnu faru. Tam sa nachádza Múzeum Molpír. Otvorené je však zvyčajne len počas letných mesiacov. Práve tam našli svoje miesto archeologické nálezy z hradiska Molpír. Milovníkov histórie nadchnú tiež vzácne knihy z farskej knižnice. Za obdiv stoja skameneliny z obdobia druhohôr a treťohôr, ktoré sa našli v okolí Smoleníc. Zaujímavosťou je miestnosť venovaná smolenickému rodákovi, vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi. Okúzli i prekrásna zbierka motýľov.

Odoslať komentár