15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Dubový háj – najstarší a možno najväčší v Európe

Dá sa tam zájsť autom, na bicykli, pešo. Hoci aj len na poldňový výlet. Odveziete si dojmy na celý život.

Ide o oblasť starých stromov Gavurky neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene. Nájsť tam môžete vyše 600 krásnych dubov, ktoré sú staré už viac ako 400 rokov. V takomto rozsahu sa niečo podobné inde na Slovensku nenachádza.

Ide o miesto, ktoré vyzerá ako z iného sveta. A napriek tomu, že sa nachádza len kúsok od mestského prostredia Zvolena, tak to tam vyzerá naozaj krásne. Okrem iného je zaujímavé aj tým, že ide o raj pre hmyz. Bolo tam objavených už mnoho vzácnych chrobákov.

Duby, duby, prastaré duby a okolo behajú bažanty, tu preletí kukučka, tam v korune drieme sova, po lúkach lietajú motýle a voňajú kvety a všade sa ozýva vtáčí spev snáď z tisícov hrdielok, aby tak dokreslil túto dokonalú rozprávku. Príroda totiž dokonalá je.

Navôkol všemožne pokrútené hrubé konáre stromov. Na ploche s rozlohou približne 100 futbalových ihrísk sa na trávnatom priestranstve nachádza 600 jedinečných a nádherných dubov.Každý z nich je výnimočný svojim tvarom, a tak pri prechádzke týmto hájom budete určite viac ako iba očarení.

Kmeň najväčšieho dubu má obvod vyše 6 metrov. V minulosti miesto slúžilo ako pastvina pre dobytok. Les bol niekoľkokrát vyrubovaný a prežil tiež vpády sovietskych vojsk. Tie tu mali pod zemou vybudované bunkre, ktoré tu stále môžeme nájsť.

Napriek minulosti však toto miesto nestratilo na svojej majestátnosti. Dnes sa tu stretávajú rodiny s deťmi a užívajú si krásnu prírodu pri pikniku či príjemnej prechádzke. V háji sa nenachádzajú chodníky, takže svoju prechádzku môžete viesť krížom krážom po rozprávkovej krajinke.

Odoslať komentár