16 Apríl, Utorok
 6 °C
TOP

Otvorili útulňu Jozefa Maka

Nalepením pamätných nálepiek do denníka, prostredníctvom ktorého sa môžu turisti podeliť s ostatnými o svoje dojmy z pobytu v Malých Karpatoch, bola v uplynulých dňoch slávnostne otvorená útulňa Jozefa Maka. Útočisko pre diaľkových turistov sprístupnili zástupcovia viacerých subjektov, ktoré sa podieľali na jeho výstavbe.

Útulňu Jozefa Maka nájdete len niekoľko desiatok metrov od smerovníka Mihalinová, neďaleko Cesty hrdinov SNP. Architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová navrhli útulňu ako dvojpodlažnú stavbu, ktorej podkrovie slúži na prenocovanie štyroch až šiestich ľudí. V prípade potreby môže rovnaký počet turistov spať aj na spodnom podlaží. To je prioritne komunitným priestorom slúžiacim na socializáciu turistov, ktorí sa stretli pod jednou strechou. „Každý, kto absolvoval diaľkovú trasu naprieč Slovenskom, pozná dôležitosť turistických útulní. V uplynulých rokoch vznikli z našej iniciatívy dve moderné útulne – vo Volovských vrchoch a na Muránskej planine. Treťou je práve útulňa Jozefa Maka v Malých Karpatoch. Vyrástla v lokalite, kde doteraz podobná turistická infraštruktúra veľmi chýbala,“ uviedol Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. „Ešte pred otvorením útulne sme v spolupráci s Klubom slovenských turistov doplnili značenie, aby ju diaľkoví turisti ľahko našli. Stojí na mieste, ktoré je výsledkom dohody všetkých partnerov,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Spolupráca viacerých subjektov

Projekt je ukážkou spolupráce verejného a občianskeho sektora. Architektonický návrh vznikol vďaka crowdfundingovej kampani, ktorú spustilo občianske združenie Hikemates. Finančné prostriedky na realizáciu poskytol Trnavský samosprávny kraj a zastrešovala ju Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Táto moderná útulňa vznikla aj vďaka súčinnosti Lesov Slovenskej republiky, Klubu slovenských turistov a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky – Správa CHKO Malé Karpaty.

zdroj foto KOCR Trnavský kraj

Odoslať komentár