16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Objavte zrúcaninu Uhrovského hradu

Naplánujte si turistiku do pohoria Strážovských vrchov a nechajte sa očariť pôsobivou zrúcaninou Uhrovského hradu. Vypína sa nad obcou Uhrovské podhradie a odvážnejším ponúka i možnosť nocľahu za múrmi, ktoré dýchajú históriou.

Na hrad Uhrovec môžete vyraziť z obce Uhrovské Podhradie, pričom si môžete vybrať z dvoch trás. Ak zvolíte tú kratšiu, pripravte sa na náročné a strmé stúpanie vhodné skôr pre skúsených a zdatných turistov. Bežní výletníci ocenia skôr druhú, síce o čosi dlhšiu, no zároveň pohodlnejšiu trasu, po ktorej cesta k zrúcanine potrvá približne hodinu. Odmenou vám bude úžasná atmosféra Uhrovského hradu, ktorého počiatky siahajú do druhej polovice 13. storočia. Má zachovanú neskororománsku kaplnku a veže, rozsiahly renesančný palác s mnohými architektonickými detailami, krbmi, záchodmi, či cisternami, ktoré sa na iných hradných zrúcaninách nezachovali. Ak túžite nasať históriu a pobudnúť dlhšie, môžete po dohode s tamojším kastelánom na hrade aj prenocovať.

Hrad zničil požiar v 18. storočí

Hrad Uhrovec kedysi vymedzovala kamenná hradba s troma nárožnými baštami. Jednalo sa o vysokú trojbokú vežu na čele, menšiu hranolovú vežu na juhozápade a na najvyššom mieste stála predpokladaná vežovitá obytná stavba – donjon. Neskôr bola pristavená neskororománska kaplnka s emporou, ktorá vďaka úplnej zachovalosti patrí k unikátom svojho druhu u nás. V 15.storočí pribudol nový palác pozdĺž severnej hradby a cisterna na nádvorí. Na konci stredoveku bolo vybudované murované predbránie a až potom došlo k rozšíreniu hradu o rozsiahle predhradie. Prístup do podhradia zabezpečoval most cez priekopu a brána bola chránená oválnou delovou baštou. Obranyschopnosť hradu zvyšovala obranná pavlač. Hrad bol spoľahlivým útočiskom v časoch tureckého nebezpečenstva, no zničil ho požiar v 18.storočí.

Prebieha postupná obnova hradu

V roku 1995 sa začalo s čistením hradu, neskôr došlo aj k archeologickému výskumu, a postupne od začiatku 21.storočia došlo k zabezpečovaniu statiky a spevňovaniu múrov. Obnovil sa pôvodný vstup do hradu po moste, vyčistila sa cisterna, dostavala a zrekonštruovala sa hospodárska budova, zastrešil sa palác, zrekonštruovala sa zrútená klenba v paláci, portál bránovej budovy a prebehlo mnoho ďalších opráv. Od r.2015 na hrade pôsobí Občianske združenie Hrad Uhrovec, ktoré tu výnimočným spôsobom a pôvodnými metódami naďalej vykonáva rekonštrukčné práce.

Zdroj informácií a foto: hrady-zamky.sk

Odoslať komentár