22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Náučný chodník na Muránsky hrad vynovili

Najstarší náučný chodník v Národnom parku Muránska planina sa po vyše dvadsiatich rokoch dočkal kompletnej rekonštrukcie. Slávnostné otvorenie obnoveného chodníka, prepájajúceho obce Muráň a Veľká lúka cez Muránsky hrad bolo spojené s decembrovými oslavami 25. výročia vyhlásenia Národného parku (NP) Muránska planina. Financie na rekonštrukciu poskytol Environmentálny fond a Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).

„V rámci rekonštrukcie sa vymenili všetky 3 informačné body a 14 informačných panelov. Aktualizovali sme aj obsahovú náplň jednotlivých informačných panelov tak, aby bola pre návštevníkov atraktívnejšia a poskytovala aktuálne a z nášho pohľadu najdôležitejšie informácie,“ hovorí riaditeľ národného parku Ján Šmídt a dodáva: „Vďaka finančnej podpore Environmentálneho fondu a Štátnej ochrany prírody SR pribudlo v okolí hradu 35 menších popisných tabúľ, ktoré návštevníkovi približujú, ako sa využívali jednotlivé objekty Muránskeho hradu v dávnej minulosti. Kompletnej rekonštrukcie sa dočkali aj obe vyhliadkové plošiny na hrade, ktoré umožňujú návštevníkom bezpečne a pohodlne obdivovať jedny z najkrajších výhľadov v okolí,“ približuje rozsah rekonštrukcie Ján Šmídt. Turistickú infraštruktúru doplnila aj suchá toaleta osadená neďaleko chaty pod Muránskym hradom, na nádvorí hradu pribudli jednoduché lavičky a vo Veľkej lúke bolo obnovené oddychové miesto. „Zrekonštruovali sme aj ďalšie 2 informačné body – v ústí Hrdzavej doliny a na Zbojskách a 4 informačné panely, ktoré sú situované v Prírodnej rezervácii Tŕstie, v Suchých doloch, pri železničnej stanici v Červenej Skale a panel, ktorý je súčasťou Náučnej lokality Piecky pri Muráni,“ uzatvára riaditeľ NP.

Náučný chodník začína v obci Muráň. Jeho prvá zastávka je situovaná vedľa Obecného úradu. Z tohto miesta sa naskytá pohľad na bralo Cigánka (938 m n. m.), ktoré sa vypína nad Muráňom. Na jeho vrchole, uprostred Národnej prírodnej rezervácie rovnakého mena sa nachádzajú ruiny Muránskeho hradu. Trasa ďalej pokračuje popri škole k okraju lesa, k symbolickej vstupnej bráne náučného chodníka a ďalej lesným chodníkom, súbežne s červeno značenou turistickou trasou.

Zdroj informácií a foto: Správa Národného parku Muránska planina v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky

Odoslať komentár