25 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Horúčka nie je choroba – ako si poradiť

Aktuálne patria vysoké teploty a respiračné ťažkosti k najčastejším príčinám zásahov záchranárov a to u všetkých vekových kategórií. V tejto súvislosti v uplynulých dňoch zverejnilo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na svojej Facebookovej stránke nasledovné informácie:

Horúčka nie je choroba – ide o obrannú reakciu organizmu, má svoj význam a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach.

Teplota nižšia ako 38,5 stupňov Celzia

Ak je teplota nižšia ako 38,5 stupňov Celzia, dodržiavame pitný režim a pokoj na lôžku, nie je potrebné užívať antipyretiká, teda lieky na zníženie teploty – výnimkou sú deti, u nich znižujeme teplotu už pri hodnote 38 stupňov Celzia, v prípade bábätiek a detí, ktoré majú sklon k febrilným kŕčom, aj nižšiu. Vtedy antipyretiká podáme ihneď a dieťa sledujeme.

Teplota vyššia ako 38,5 stupňov Celzia

Ak je teplota vyššia ako 38,5 stupňov Celzia, podáme lieky na zníženie teploty a telo ochladzujeme studenými obkladmi alebo zábalmi. Pacienta ovinieme vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny zostali voľné. Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme.

Ďalšie rady

Dôležité je piť dostatok tekutín – voda, slabý čaj, riedené ovocné šťavy, vývar. Ak je pacient apatický, odmieta piť, vyhľadáme odbornú pomoc. Svojho lekára kontaktujeme aj vtedy, ak horúčka neklesne po 3 dňoch. Ak má pacient ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155.

text pod foto: zdroj foto guvo59 pixabay

Odoslať komentár