Múzeum vysťahovalectva
Dolný Zemplín sa teší novej atrakcii, ktorá má nielen turisticky zaujímavý, ale aj kultúrne výnimočný charakter. Novootvorená Záhrada slovensko – amerického kultúrneho dedičstva, situovaná v priestoroch Múzea vysťahovalectva Kasigarda v Pavlovciach nad Uhom, pod názvom „Slovak American Heritage Garden“, má ešte viac upriamiť pozornosť na dôležitosť emigrácie do Severnej Ameriky práve z tohto regiónu.
Projekt so všetkými jeho časťami stavia na autentickosti lokálnych artefaktov ekoturizmu, ktoré má múzeum k dispozícii, čím sa na území Košického kraja vytvoril zaujímavý a jedinečný atraktívny zážitok nielen pre turistov a laickú verejnosť, ale aj pre odborníkov.
„Pec na chlib“ aj Plevňa
V rámci tohto jedinečného a unikátneho projektu sa podarilo vybudovať funkčnú „Pec na chlib“, ktorá bola typická pre dané územie a ktorá bola inšpiráciou pre výstavbu podobných pecí v USA. V praxi ju úspešne vyskúšali už v júni tohto roku, počas návštevy veľvyslanca USA na Slovensku. Podarilo sa tiež vybudovať jedinečnú stavbu, takzvanú Plevňu. Ide o drevenú stodolu s altánkom a prezentáciou techniky, ktorú si vysťahovalci doniesli pred 100 rokmi naspäť do rodného „Kraju“. Súčasťou výstavby stodoly bol taktiež historický včelín s historickými úľmi, ktorý poukazuje na bohatú históriu ťahynského včelárstva. V priestoroch Múzea bola v rámci projektu nainštalovaná tiež otočná motorizovaná kupola na pozorovanie dennej aj nočnej oblohy – malé ťahynské observatórium s názvom „ŤahyŇASA“.
Artefakty z USA aj Kanady
Ťahyňa, kde je múzeum situované, bola v minulosti samostatnou obcou, z ktorej sa takisto vysťahovali za oceán mnohí obyvatelia. Múzeum obsahuje 4000 artefaktov, ktoré pochádzajú z USA a Kanady. Jeho súčasťou je aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov v Amerike a osobitná vitrína je venovaná bankárovi Michalovi Bosákovi, ktorý sa podpísal na dolárovú bankovku. Vidieť sa dá napríklad aj uniforma amerického Slováka z československých légií z čias prvej svetovej vojny.„Emigrácia za „veľkú mláku“ je súčasťou dejín mnohých rodín z Košického kraja. Z tohto dôvodu vítame každý projekt, ktorý nás prenesie v čase a odhalí niečo z histórie, povedal predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka a dodal: „Teší ma, že projekt má aj ďalší rozmer, a to, že návštevníkom odkrývame aj menej známe zákutia nášho kraja.“
Názov múzea – Kasigarda – je slovenskou skomoleninou anglického „Castle Garden,“ hlavnej brány imigračného úradu v New Yorku, ktorou musel prejsť každý imigrant. „Kasigarda“ verne odráža fenomén vysťahovalectva: negramotnosť, neznalosť jazyka, útrapy, stres, sklamania, ale hlavne nádej, ktorú pre mnohých našich predkov tento imigračný úrad predstavoval.
Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus