13 December, Piatok
 1 °C
TOP

Zbierame korene liečivých rastlín

Hoci zvykneme zberať najmä kvety či listy liečivých rastlín, zabúdať by sme nemali ani na ich korene. Vedia to aj skúsené bylinkárky, ktoré na ich liečivú silu nedajú dopustiť. Za našu pozornosť isto stojí púpava lekárska i echinacea purpurová, ktoré dokonca rastú aj v našich záhradách.

Mesiace október a november sú na zber koreňov liečivých rastlín najvhodnejším obdobím, pretože práve v tomto čase sú veľmi bohaté na liečivé látky. Prinášame recept na čaj aj tinktúru.

Zber a sušenie

Po tom ako korene liečivých rastlín vyberiete z pôdy, poriadne ich očistite od zeminy a nečistôt, umyte pod tečúcou vodou a následne ich na utierke dôkladne osušte. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky. Tie poukladajte na sito a sušte na suchom a vzdušnom mieste. Korene priebežne kontrolujte, či náhodou neplesnivejú. Po usušení, čo môže trvať aj niekoľko týždňov, ich vložte do uzatvárateľnej nádoby a odložte na tmavé miesto.

Púpava lekárska

Púpava lekárska rastie všade, nájdeme ju na lúkach, medziach a takmer v každej záhrade. Mnohí však možno netušia, že sa môže pochváliť množstvom liečivých a priaznivých účinkov na naše zdravie. Využiť môžeme jej kvety, listy aj koreň. A práve koreň obsahuje účinné látky, ktoré povzbudzujú funkciu pečene, žalúdka, pankreasu, čriev či obličiek. Obsahuje tiež prospešné látky akými sú vitamín B6, draslík či mangán. Púpava sa používa aj pri liečbe močových kameňov či cukrovky, uľavuje pri ťažkostiach so žlčníkom či trávením.

Čaj z koreňa púpavy

Čaj z koreňa púpavy môže pomôcť pri bolestiach žalúdka, obličiek a prečistení močových ciest. Pripravíte ho tak, že dve čajové lyžičky nadrobno rezaného sušeného koreňa prelejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte štvrť hodinu lúhovať, potom preceďte. Čaj si varte vždy čerstvý a pite ho vlažný.

Pozor!

Púpava nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia vážnymi ťažkosťami obličiek, žlčníkovými kameňmi, obštrukciou žlčových ciest či žalúdočnými vredmi. Ak nie ste si istí, vždy sa radšej poraďte s lekárom.

Echinacea purpurová

Echinacea purpurová je trvalka a v našich záhradách ju zvykneme pestovať ako okrasnú rastlinu. Jej kvety ale aj koreň či listy majú však tiež mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie. Odporúča sa užívať najmä v období chrípok, viróz a prechladnutí, pretože má blahodárne účinky na dýchacie cesty a podporuje obranyschopnosť nášho organizmu. Má antivírusové, antibakteriálne a protizápalové účinky. Výplachy riedenou tinktúrou sa používajú na liečbu aftov a zápalov ďasien, či ako kloktadlo pri zápale hrdla.

Tinktúra z koreňa echinacey

Postrúhajte 100 gramov koreňa echinacey purpurovej, vložte do sklenej fľaše a zalejte 500ml vodky. Odložte na tmavé miesto a nechajte lúhovať tri týždne až mesiac. Potom preceďte do sklenej fľašky a môžete používať. Pri bolestiach hrdla rozrieďte 10 ml tinktúry v pohári teplej vody a kloktajte.

Pozor!

Tak ako v prípade všetkých liečivých bylín, ani echinaceu by sme nemali užívať dlhšie ako 3 – 4 týždne. Potom si treba urobiť niekoľkotýždňovú prestávku. Vyhnúť by sa jej mali aj ľudia trpiaci na astmu a autoimúnne ochorenia a poradiť by sa mali s lekárom tiež onkologickí pacienti a tí, ktorí užívajú rôzne lieky. Ak nie ste si istí, vždy sa radšej poraďte s lekárom.

Ilustračné foto. zdroj foto Ajale pixabay

Odoslať komentár