13 December, Piatok
 1 °C
TOP

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Obdivovať tam môžete goticko-renesančný kaštieľ, jednotriednu školu s bytom učiteľa či expozíciu dobových úľov. V areáli pribudol aj nový náučný chodník s oddychovou zónou. Množstvom interaktívnych prvkov a zaujímavých informácií o prírode poteší najmä detského návštevníka.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline sa začalo stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša, pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti potom previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tam aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty.

Kultúrne pamiatky zo zatopených obcí

K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry, ktoré môžete na mieste navštíviť, patria goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učiteľa z Valaskej Dubovej a expozícia dobových úľov v ovocnom sade pri škole. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice, ktorá približuje technickú pamiatku bývalej Považskej lesnej železničky. Tá od začiatku 20. storočia spájala Liptovský Hrádok s dolinami Čierneho Váhu a slúžila na dopravu dreva, aj na prepravu osôb, predovšetkým lesných robotníkov. Počas hlavnej turistickej sezóny môžu vo vybrané dni záujemcovia podniknúť aj jazdu historickým vláčikom.

Zdroj informácií a foto OOCR Visit Liptov, Visitliptov.sk

Odoslať komentár