22 Máj, Streda
 20 °C
TOP

Katedrála sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela na Hrebienku

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách vyrástla ľadová krása. Tatranský ľadový dóm má tentokrát podobu Katedrály sv. Jakuba zo španielskeho pútnického miesta Santiago de Compostela, jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe.

Historická katedrála ako cieľ pútnikov na Svätojakubskej púti má byť prostredníctvom Tatranského ľadového dómu originálnym symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku. „Tak ako je v Santiagu de Compostela koniec púte symbolom začiatku niečoho nového, tak je našim veľkým prianím, aby aj omega a alfa z katedrály stvorili aj v našom ponímaní symboliku definujúcu koniec zlých covidových čias a naopak, novú dobu smerujúcu do lepších dní. Rovnako chceme návštevníkom dôkladnejšie priblížiť aj symbol mušle dôverne známy všetkým pútnikom,“ povedal Lukáš Brodanský z horkého strediska Vysoké Tatry.

Použili 225 ton ľadu

Na stavbe ľadového chrámu pracovali sochári už tradične pod vedením Adama Bakoša a 20 šikovných remeselníkov zo Slovenska a Českej republiky doplnila ešte Američanka Griffon Ramsay. Na stavbu použili spolu 225 ton ľadu v podobe 1880 ľadových blokov. Technologickou novinkou je termoizolačná vložka pod strechou kupoly, v ktorej stavba stojí. „Táto novinka nám výrazne uľahčuje udržiavanie ľadového dómu v špičkovej kondícii. Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ informoval Rastislav Kromka technický manažér stavby.

Lanovkou aj pešo

Otvorenie Tatranského ľadového dómu vnímajú Tatranci ako symbolické otvorenie zimnej turistickej sezóny. „Aj keď situácia nie je jednoduchá, poprajme si peknú zimu. Aby Tatry mohli rozdávať radosť a bezpečné zážitky,“ popriala návštevníkom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Ak sa necháte zlákať možnosťou obdivovať prekrásnu ľadovú galériu vo Vysokých Tatrách, tak na Hrebienok sa môžete dopraviť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo tam zájsť pešo po turistickej trase. Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do Veľkonočných sviatkov pri dodržiavaní aktuálneho režimu platných opatrení a vstup doň je bezplatný.

Tatranský ľadový dóm vznikol aj v tomto roku s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdroj informácií a foto: OOCR Región Vysoké Tatry

autor foto: Marek Hajkovský

Odoslať komentár