15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Gotický kostol v Plešivci

V kostole Reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci sa podarilo oživiť pamiatky a maľby, ktoré nám ponúkajú hodnoverný pohľad do stredovekých čias. Nový život dostali najvzácnejšie a najoslnivejšie časti kostola – jeho gotické fresky. Pozornosť bola venovaná ich zreštaurovaniu a prezentácii v ich najlepšej možnej podobe.

Gotický kostol v Plešivci je skutočným pokladom gotickej architektúry. Stavba zo 14. storočia s bohatou freskovou výzdobou, s pohrebnou kaplnkou a klasicistickou zvonicou je rodovým kostolom rodiny Bubekovcov. Vďaka zachovanej freskovej výzdobe výnimočnej kvality patrí medzi významné kultúrne pamiatky, pričom sa od roku 2022 hrdí značkou Európske kultúrne dedičstvo.Gemer sa pomaly stáva umeleckým srdcom turistickej mapy Košického kraja a jeho pôvab a históriu si už teraz môžu návštevníci naplno užiť. V rámci dotačného programu Terra Incognita sme investovali 13 tisíc eur do obnovy fascinujúcej freskovej výzdoby. Cieľom projektu bolo odstránenie najväčšej bariéry, prístupnosti kostola širokej verejnosti a zveľadenie malieb nachádzajúcich sa v interiéri. Táto iniciatíva nám umožnila znovu obdivovať majstrovstvo a talent autorov, ktorých umelecké korene siahajú až do Talianska,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Gemerské turistické bohatstvo

Región Gemer ponúka krásy prírody, hodnotné historické pamiatky, podzemné unikátne jaskyne, tradície, ale aj gastronomické zážitky. Najvýznamnejšie turistické lokality tohto kedysi baníckeho regiónu hrad Krásna Hôrka, Gombasecká jaskyňa či Betliar, dopĺňajú ďalšie atraktívne miesta, ako sú nedávno otvorený Zipline v Gombaseku, Včelí raj v Betliari alebo virtuálni sprievodcovia po gemerských kostolíkoch Štítnického okruhu, do ktorého patrí Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci spolu s evanjelickými kostolmi v Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach, teda štyri autentické sakrálne stavby, ktoré sú súčasťou vyhľadávanej Gotickej cesty. Keďže spojenie medzi jednotlivými kostolmi je pre turistov pomerne náročné, ponúka Košice Región Turizmus na trase Plešivec – Štítnik – Ochtiná – Koceľovce – Štítnik pravidelne každú sobotu od 15.6. do 14.9.2024 prepravu mikrobusom po Gotickej ceste.

Informácie a foto poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus

Odoslať komentár