13 December, Piatok
 1 °C
TOP

Brdárka – rajská záhrada Gemera

Objavte Brdárku, idylickú dedinku ležiacu v náručí gemerských vŕškov a ovocných sadov, ktorá skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. Keď sa nabažíte pohľadu na stovky kvitnúcich čerešní, môžete sa vypraviť na príjemnú túru na Malý a Veľký Radzim, kochať sa výhľadmi i obdivovať vzácnu flóru.

Obec Brdárka leží v takzvanej slnečnej pasci, vďaka čomu tu aj v nadmorskej výške 600 metrov rastie približne 4000 čerešňových stromov minimálne 50-tich rôznych odrôd. Keď na konci apríla zakvitnú, stávajú sa najfotografovanejším miestom na Gemeri. Romantické potulky pomedzi tieto bielo kvitnúce stromy dávajú návštevníkom pocit prechádzky rajskou záhradou. Popri čerešniach tu nájdete aj približne 2000 stromov hrušiek, jabloní a vlašských orechov rôznych odrôd.

Podniknite túru na dvojvrchol Malý a Veľký Radzim

V dedine i v okolí vyvierajú pramene kvalitnej pitnej vody, ktorú si určite nezabudnite nabrať do zásoby pred túrou na dominantu obce i okolia – dvojvrchol Malý a Veľký Radzim (991 m n.m.). Obzvlášť obľúbené je jedno z jeho vyhliadkových miest, známe ako Vdovčíkovo kreslo. Kreslo doslova, sťaby vápencový trón, do ktorého sa môžete pohodlne usadiť a vychutnávať si výhľady až na 70 km vzdialené Bukové hory v Maďarsku, alebo na viac ako 300 metrov hlboko učupenú Brdárku. Z vyhliadkových miest severnej strany Radzima možno za dobrého počasia zhliadnuť Kráľovu hoľu i vrcholky Vysokých Tatier.

Východiskovým bodom túry na Radzim je obec Brdárka. Trasu tam aj späť s dĺžkou 4 km zvládnete za 2 hodiny.

Objavte vzácnu flóru

Poloha a prírodné podmienky lokality sa zaslúžili o vznik a zachovanie osobitej vzácnej flóry. Možno tu vidieť kriticky ohrozený, zákonom chránený endemit – Jazyčník sivý (Ligularia glauca), ktorý nenájdete nikde inde v strednej Európe, ale tiež karpatský subendemit Prilbicu moldavskú (Aconitum moldavicum). Pozorné oko zazrie aj Kyjanôčku zelenú (Buxbaumia viridis), nenápadný mach, ktorý patrí medzi druhy európskeho významu a pokladá sa za indikátor kontinuity prírodného lesa a pralesa, ktorý tu má rozlohu temer 39 hektárov. Na južných skalnatých svahoch sa vyskytujú mnohé teplomilné druhy, ktoré tu v rámci Slovenska dosahujú svoje výškové maximum.

Zdroj informácií a foto OOCR Gemer

Odoslať komentár