18 Marec, Utorok
 5 °C
TOP

Banská Bystrica – „Mesto pod Urpínom“

Banská Bystrica či „Mesto pod Urpínom“, ako ju zvykneme neraz nazývať, je krajským mestom ležiacim vo Zvolenskej kotline. Jej historické jadro zdobia mnohé architektonické skvosty a novodobá história mesta je zasa spojená najmä so Slovenským národným povstaním v roku 1944, svedectvom čoho je Pamätník SNP s Múzeom SNP.

História Banskej Bystrice je nerozlučne spätá s ťažbou drahých kovov – striebra a medi. Vďaka nerastnému bohatstvu význam osady Bystrica v minulosti rýchlo stúpal a v roku 1255 ju uhorský kráľ Belo IV. udelením rozsiahlych privilégií povýšil na mesto. Práve v tomto roku oslavuje mesto 770. výročie udelenia mestských práv. Zlatou érou v histórii Banskej Bystrice bolo obdobie 15. a 16. storočia, keď tu pôsobila úspešná Thurzovsko-Fuggerovská mediarska spoločnosť. Historické jadro Banskej Bystrice dnes zdobia mnohé stavby z tohto významného obdobia, ktoré dalo Bystrici prívlastok „medená“.

Námestie SNP

Banskobystrické Námestie SNP patrí k najkrajším námestiam na Slovensku. Vzniklo poniže Mestského hradu a v reči Starobystričanov bolo označované ako rínok, pretože plnilo hlavne funkciu trhového miesta. Historický ráz získalo už koncom 14. storočia, hoci tu ešte nebola súvislá radová zástavba. K spájaniu domov do celku, tak ako ich vidíme dnes, došlo až na začiatku 16. storočia. Od roku 1955 je Námestie SNP spolu s areálom Mestského hradu vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Hodinová veža

Hodinová veža je najviditeľnejšou a najznámejšou dominantou Námestia SNP v Banskej Bystrici. V minulosti mala viaceré názvy: Hodinová – z čias jej výstavby, Vážnicová – lebo stála vedľa budovy mestskej váhy, Zelená – kvôli sfarbeniu jej medenej strechy a od konca 19. storočia Šikmá – vďaka jej vychýleniu. S jej stavbou sa začalo v roku 1552, ale dnešná podoba veže je z čias barokovej prestavby po ničivom požiari v roku 1761. Spolu s obnovou historického námestia v rokoch 1993 – 96 došlo aj k jej komplexnej rekonštrukcii a odvtedy môžu návštevníci vystúpiť po 117 drevených schodoch na ochodzu veže, odkiaľ sa im naskytne nádherný výhľad nielen do hĺbky Námestia SNP, Kapitulskej ulice či na Mestský hrad, ale aj na okolité kopce Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Kremnických a Starohorských vrchov, v ktorých boli ukryté ložiská medi tak významné pri rozvoji mesta.

Mestský hrad

Mestský hrad vznikol na návrší, kde sa križovali významné obchodné cesty „Via Magna“. V hrade sídlili vysokí mestskí úradníci, richtár a zástupcovia cirkvi. Boli tu uložené najcennejšie poklady mesta.

Základ neskoršieho Mestského hradu tvoril farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v priebehu času pribudli ďalšie sakrálne a svetské stavby. Na rozdiel od kráľovských alebo šľachtických hradov Mestský hrad neplnil obytnú, ale len obrannú funkciu.

Do areálu Mestského hradu sa pôvodne vstupovalo cez Petermannovu vežu – donjon, opevnenú obytnú vežu, v ktorej bola vstupná brána s padacím mostom. Po veľkom požiari v roku 1500, kedy bol značne zničený aj hrad, pristavali k veži Barbakán – predsunutý opevnený vstup. Dokončený bol v roku 1512 a stal sa najdôležitejšou časťou mestského opevnenia. Dnes je v jeho priestoroch na 1. poschodí umiestnená stála Thurzo – Fugger zážitková expozícia o histórii baníctva v Banskej Bystrici a okolí. Zábavným spôsobom a pomocou moderných technológií prenesie návštevníkov o vyše 500 rokov naspäť do čias, kedy malo mediarstvo, najmä v období najväčšieho rozkvetu mesta, v časoch Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti a Medeného hámra, obrovský význam pre vtedajší svet. Pečať histórie na budove Barbakánu dotvára banícky orloj. Dielo je symbolom baníctva v dávnej minulosti a tiež remeselníckej zručnosti obyvateľov mesta. Orloj je zhotovený z pozinkovanej ocele, ošetrenej polyuretánovým lakom vo viacerých farebných vrstvách a má podobu „výkladnej skrinky“. Kompozícia orloja je vytvorená tromi samostatnými celkami, rozdelenými do troch políc. V pohybe je ho možné vidieť každú celú hodinu a večer je i osvetlený.

Do areálu Mestského hradu bolo tiež začlenené Pretórium, kde mal svoje kancelárie richtár, a nachádzali sa tu dve miestnosti mestskej rady. Od roku 1969 patrí Pretórium Stredoslovenskej galérii. Moderný výstavný priestor na troch podlažiach a v piatich sálach, je v súčasnosti využívaný na prezentáciu krátkodobých výstav aktuálnych foriem súčasného domáceho a zahraničného umenia.

Súčasťou Mestského hradu bol tiež Matejov dom a Kostol sv Kríža.

Múzeum Slovenského národného povstania

Vplyv Slovenského národného povstania na povojnový vývoj na Slovensku a potreba dokladovať a predovšetkým zachovať dokumentáciu o aktívnej účasti Slovákov v boji proti fašizmu a o utrpení, obetiach a stratách, ktoré spôsobil ľudstvu nacizmus v rokoch druhej svetovej vojny, viedli v roku 1955 k vzniku Múzea Slovenského národného povstania (Múzeum SNP). V priestoroch Pamätníka SNP si môžu návštevníci prezrieť stálu expozíciu „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“, ktorá je rozdelená do trinástich tematických celkov. Jej súčasťou je rozsiahla kolekcia autentických fotografií, krátke dokumentárne filmy, ktoré si môžu návštevníci prezrieť na plazmových obrazovkách a množstvo predmetov, rozmiestnených v jednotlivých vitrínach.

Expozícia v exteriéri, v parku pred Pamätníkom SNP predstavuje zbrane česko – slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik. Pri vstupe do areálu Múzea SNP upúta dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2.

Zaujmú aj ďalšie múzeá

Ak sa vydáte na potulky Banskou Bystricou, navštíviť môžete aj ďalšie múzeá. Spomenúť môžeme Stredoslovenské múzeum, ktorého expozície sa nachádzajú v priestoroch Thurzovho domu, tiež v Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli.

V mestskej časti Banskej Bystrice – Kynceľová nájdete zasa unikátne Múzeum máp. Ide o jediné zážitkové múzeum máp na Slovensku, ktoré vám predstaví svet kartografie, mapovania, maľovaných máp a rôznych zaujímavostí nevšednou a atraktívnou, zážitkovou formou.

Históriu dejín pošty a poštovníctva na Slovensku záujemcom poodhalí Poštové múzeum.

Informácie poskytla Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko a Visit Banská Bystrica.

ren

foto: Námestie SNP a Hodinová veža. zdroj foto Turistické informačné centrum Banská Bystrica

Odoslať komentár