27 December, Piatok
 -3 °C
TOP

Pomôžme voľne žijúcim zvieratám

V horúcich letných dňoch by sme nemali zabúdať ani na voľne žijúce zvieratá, pretože najmä v mestách majú veľký problém dostať sa k vode.

Ježkom, veveričkám alebo vtákom, ktoré sa pohybujú na zemi, môžeme pomôcť plytkou miskou vody. „Vložte však do nej pár kamienkov, aby z nej mohol vyliezť hmyz, ktorý sa potrebuje takisto napiť,“ radia odborníci. Pre iné druhy vtákov môžeme zavesiť na konár napájačku alebo hlbšiu misku s kamienkami. „Vodu sa vždy snažte umiestniť do tieňa a nezabudnite ju pravidelne vymieňať, aby sa nestala zdrojom chorôb,“ upozorňujú odborníci a dodávajú: „Dôležité je spomenúť aj to, aby si ľudia zabezpečili vodné plochy, ktoré majú na záhradách. Práve kvôli nedostatku zdrojov vody sa zvieratá snažia napiť aj z bazénov, sudov alebo krhiel. Všetky tieto miesta sa pre ne môžu stať pascou, z ktorej sa nevedia dostať von. V obchodoch sa dajú už kúpiť špeciálne plaváky, na ktoré vedia žaby, vtáky, ale aj hmyz vyliezť, ale úplne postačí aj doska ponorená do vody.“

Kedy kontaktovať odborníkov?

V mestách sa môžeme počas horúcich dní stretnúť s mláďatami dážďovníkov, ktoré majú hniezda v dutinách najmä na panelákoch. Ak sa priestor s hniezdom príliš rozhorúči, mláďatá vyskakujú z hniezd ešte pred tým, než vedia lietať a sú schopné samostatného života. Narozdiel od iných vtákov ich rodičia mimo hniezdo už nenájdu a nebudú sa o ne starať. V takýchto prípadoch je potrebné kontaktovať Štátnu ochranu prírody alebo záchrannú stanicu a poradiť sa o ďalšom postupe. „U voľne žijúcich zvierat nie je vždy jednoznačné, čo je príčina ich zhoršeného stavu, platí to hlavne v pri takýchto prípadoch, kedy sa do záchrannej stanice dostanú dehydrované, zoslabnuté jedince bez evidentných zranení. Dôležité ale je povedať, že vtáky by sa nemali nikdy napájať nasilu, majú dýchací otvor v zobáku na jazyku a neodbornou manipuláciou sa dajú veľmi ľahko zadusiť,“ odporúča Adriana Hološková zo Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom a dodáva, že o radu treba vždy požiadať Štátnu ochranu prírody alebo záchrannú stanicu.

Zdroj informácií Zvierací ombudsman

zdroj foto hapr80 pixabay

Odoslať komentár