15 Jún, Sobota
 25 °C
TOP

Chráňte si kožu pred poškodením

Neopaľujte sa, a to ani rekreačne,“ radia odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR a zároveň upozorňujú, že priamemu slnku by obzvlášť nemali byť vystavené deti. „Osvojte si poznatok, že opálená pokožka je znakom poškodenia slnkom – nič také ako zdravé opálenie neexistuje,“ prízvukujú.

V tejto súvislosti zároveň vydali odborníci odporúčania, vďaka ktorým si môžeme ochrániť kožu pred poškodením:

-Vyhýbajte sa silnému priamemu slnečnému žiareniu, najmä v letných mesiacoch a medzi 11.00 až 15.00 h.

-Chráňte sa pred slnečným žiarením pomocou opakovaného nanášania krémov s ochranným faktorom proti UV žiareniu, prekrytím pokožky ľahkým priedušným oblečením, nosením pokrývky hlavy v exteriéri a slnečnými okuliarmi s účinnou UV ochranou.

-Nepoužívajte soláriá.

-Pravidelne kontrolujte svoju pokožku. Počas samovyšetrenia si všímajte akékoľvek zmeny vzhľadu kože a znamienok – mali by ste si všímať tmavú a škvrnitú farbu, nepravidelný tvar, neohraničené okraje, veľkosť znamienok a v prípade takýchto zmien čím skôr navštíviť lekára.

-Absolvujte raz ročne kontrolu u dermatológa, ktorý zhodnotí rizikovosť už prítomných znamienok.

-Ak plánujete dlhší pobyt v exteriéri, skontrolujte si UV index pre daný deň a dodržte odporúčania pre stanovenú hodnotu indexu.

UV INDEX si skontrolujte online

Pri plánovaní aktivít „pod holým nebom” si môžete pomôcť aj predpoveďou intenzity slnečného žiarenia, ktorú pripravuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Aktuálna denná predpoveď je obyčajne od apríla do konca septembra dostupná online na webstránke SHMÚ: https://www.shmu.sk/sk/?page=2424

Zdroj informácií ÚVZ SR / Fb

zdroj foto stokpic pixabay

Odoslať komentár