Správne meraný krvný tlak pomáha predĺžiť život
Odborníci chcú ľuďom priblížiť význam hypertenzie a jej závažných zdravotných komplikácií a poskytnúť informácie o tom, ako predchádzať, rozpoznať a liečiť vysoký krvný tlak. Dôležité podľa nich je vedieť si ho správne zmerať a tiež kontrolovať.
Čo je hypertenzia? – Predstavte si, že hadicou polievate záhradu. Ak ju prišliapnete, prúd vody sa zmenší, no tlak v hadici pred prekážkou – vašou nohou – stúpne. Podobne sa zvyšuje aj tlak v obehovom systéme, ak dôjde k zúženiu ciev. Hypertenzia znamená trvalé zvýšenie krvného tlaku, pričom v počiatočnom štádiu hypertenzie nemusíte pociťovať žiadne ťažkosti, a preto si vôbec nemusíte uvedomiť, že máte ťažkosti s krvným tlakom.
Ako si správne zmerať tlak? – Hypertenzia postihuje 40 až 50 % dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Pravidelné meranie tlaku sa teda netýka len seniorov – vhodné je pre všetkých dospelých, a preto býva súčasťou preventívnych prehliadok u všeobecného lekára. Meranie tlaku si však viete urobiť aj sami v pohodlí domova pomocou tlakomeru – dodržte tieto zásady:
-Aspoň hodinu pred meraním nepite alkohol, kávu, nefajčite.
-Pred každým meraním treba sedieť aspoň päť minút v pokoji, nerozprávať.
-Celé meranie by malo prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov.
-Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom (približne 2-3 cm alebo na 2 prsty) – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne ohnutý.
-Počas celého merania ruku nedvíhajte, opierajte dolné končatiny o zem, nestláčajte brucho a nerozprávajte.
-Mali by ste uskutočniť 2 – 3 merania v odstupe 1 až 2 minúty. Zaznamenáva sa hodnota, ktorá je priemerom z posledných dvoch meraní alebo najnižšie nameraná hodnota (zvyčajne je to posledná).
Pozor – Hypertenzia nadmerne zaťažuje srdce, trpia aj cievy, ktorými sa krv v tele prepravuje – poškodzuje sa ich vnútorná výstelka, v dôsledku čoho sa v nich môžu usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny. Vysoký krvný tlak tak spôsobuje okrem poškodenia srdca aj poškodenie mozgu, obličiek alebo očí. Zasiahnutý je celý krvný obeh, takže transport krvi, a tým aj kyslíka a živín od srdca k dôležitým orgánom prebieha ťažšie. Ak sa na vysoký krvný tlak zavčasu nepríde a nelieči sa, môže mať tento stav za následok ischemickú chorobu srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.
Informácie poskytol Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR
zdroj foto geraldoswald62 pixabay