Pohybom ku zdraviu
V uplynulých dňoch sme si pripomenuli Svetový deň Pohybom ku zdraviu, ktorého cieľom je upozorniť na súčasný sedavý spôsob života a nedostatočnú pohybovú aktivitu.
„Nedostatočná fyzická aktivita v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických neinfekčných ochorení akými sú srdcovocievne ochorenia, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, ochorenia pohybového aparátu a podobne,“ uviedol pri tejto príležitosti na sociálnej sieti Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Čím je človek starší, tým je podľa odborníkov viac dôležitá primeraná a pravidelná fyzická aktivita. „Šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva chuť do života, energiu a pozitívnu náladu,“ argumentujú a
radia:
-S pohybovou aktivitou možno začať v každom veku a ideálne už od detstva. Zvoľte si taký druh pohybu, ktorý vám vyhovuje a ktorý vás baví. Ideálna je rýchla chôdza, turistika, plávanie, bicyklovanie, beh, korčuľovanie, posilňovanie a podobne.
-Pohybová aktivita vykonávaná pravidelne, dlhodobo a realizovaná s dostatočnou intenzitou má priaznivý vplyv na zdravie človeka, a to konkrétne:
zvyšuje výkon srdcovo-cievneho systému,
znižuje sa pokojová frekvencia,
pozitívne ovplyvňuje krvný tlak,
udržuje chrbticu a kĺby v zdatnosti,
posilňuje svalstvo,
pomáha vyrovnať sa so stresom,
prináša pokojnejší spánok,
pomáha pri prevencii nadváhy a obezity,
posilňuje imunitný systém.
„Pohyb by pre každého z nás mal byť dennou samozrejmosťou, pretože pre naše telo predstavuje rovnako dôležitú nevyhnutnosť ako strava alebo spánok. Dostatočná pohybová aktivita je jedna z najjednoduchších ciest k zlepšeniu a udržiavaniu vlastného zdravia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná dávka pohybu, ktorá prináša zdravotné benefity 10 000 krokov, 30 minút fyzickej aktivity strednej intenzity počas 5 dní v týždni, alebo 1 hodina intenzívnej vytrvalostnej aktivity 3-krát týždenne,“ uzatvárajú odborníci.
Ilustračné foto: zdroj foto jirkamanek pixabay