19 Apríl, Piatok
 2 °C
TOP

Navštívte Bardejov a spoznajte jeho zákutia

Ak vás vaše cesty zavedú na severovýchod Slovenska, tak v regióne Šariš môžete navštíviť veľa pekných miest. Zavítajte aj do Bardejova, kde vás isto nadchne známe Radničné námestie, či Bazilika sv. Egídia a odtiaľ sa môžete vydať na potulky Bardejovskými kúpeľmi, ktorých história siaha až do roku 1247.

Mesto Bardejov píše svoju históriu od roku 1241, v súčasnosti patrí k najzachovalejším mestským obranným systémom a svojim významom sa zaraďuje do európskeho fondu kultúrneho dedičstva. Mesto je založené na pravidelnom šachovnicovom pôdoryse. Jeho stred kedysi tvorilo obdĺžnikové námestie, ktoré ako spoločensko-obchodné centrum v strede s radnicou lemovali z troch strán viacpodlažné meštianske domy na úzkych gotických parcelách. Na severnej strane takmer celý priestor námestia zaberá kostol sv. Egídia.

Bazilika sv. Egídia

Počiatky chrámu siahajú až do 13. storočia. Okolo roku 1206 sa na tomto mieste usadili cisterciánski mnísi z poľskej Koprzywnice a založili tu kláštor zasvätený svätému Egídiovi. V priebehu storočí chrám prešiel mnohými zmenami i stavebnými rekonštrukciami a poškodili ho tiež požiare, zemetrasenia a bombardovanie. V roku 1990 pukli oba chrámové zvony – Urban a Ján a nahradené boli zvonom Jozefom pri príležitosti vyhlásenia chrámu za Baziliku minor. Medzi najcennejšie exponáty patria: Socha sv. Egídia z pôvodného hlavného oltára, Oltárna skriňa Oltára sv. Alžbety Uhorskej či Oltár Narodenia Pána (1480-1490), Oltár Ukrižovania s maľbou – Veraikon, liata bronzová krstiteľnica či Oltár Panny Márie, sv. Erazma a sv. Mikuláša. Interiér chrámu je zdobený jedinečným súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov z rokov 1460-1520.

Spoznajte Bardejovské kúpele

Potom, ako nasajete atmosféru historického centra mesta Bardejov, zájsť môžete na potulky do Bardejovských kúpeľov a prechádzať sa po nádherne upravených parkoch či lesných chodníkoch. Kúpele sa nachádzajú 5km od mesta Bardejov a patria medzi najstaršie a najkrajšie na Slovensku. Pre ich prírodnú liečivú vodu a nedotknutú prírodu ich vyhľadávajú tisíce domácich a zahraničných návštevníkov. Nachádzajú sa uprostred prekrásnej prírody horného Šariša, sú preto ideálnym miestom na oddych a načerpanie nových síl. Nájdete tam kúpeľnú kolonádu, v ktorej je spolu osem liečivých minerálnych prameňov.

Informácie a foto poskytla OOCR Šariš Bardejov

Odoslať komentár