30 December, Pondelok
 0 °C
TOP

Desatoro pre mozog

Ľudský mozog váži asi 1400 gramov a tvorí približne 2 percentá hmotnosti tela. Keďže v ňom nie sú receptory bolesti, tak samotný mozog bolesť necíti. V boji proti predčasnému starnutiu však potrebuje sústavný tréning a neustálu stimuláciu svojich funkcií. Prinášame rady, vďaka ktorým môžete svojmu mozgu poskytnúť to, čo pre správne fungovanie potrebuje.

Čo mozgu pomáha

Udržiavať ho v aktivite – akákoľvek aktivita mu prospieva – komunikácia, sociálne vzťahy, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie cudzích jazykov.

Trénovať pamäť – výkon pamäti sa môže vekom znižovať. Preto ju treba stále trénovať a udržiavať v aktivite. Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu.

Kvalitná strava – mozog spotrebúva veľa energie. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava. Vhodným príkladom je stredomorská strava zahŕňajúca zeleninu, ovocie, olivový olej, obilniny, chlieb, strukoviny, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, mäso. Dôležité je redukovať príjem alkoholu. Vitamíny skupiny B sú dopingom pre celý nervový systém.

Dostatok tekutín – ak je telo zásobené tekutinami, mozog je dostatočne prekrvený a nervové bunky navzájom dobre komunikujú.

Kvalitný spánok – chronický nedostatok spánku poškodzuje pamäť a narúša koncentráciu.

Pravidelná fyzická aktivita – pohybom sa zvyšuje mozgová výkonnosť. Ideálny je pohyb na čerstvom vzduchu.

Pravidelný oddych počas dňa – krátke prestávky (mikroprestávky, 5- až 10-minútové) počas dňa zmierňujú únavu – pohľad z okna, chôdza po schodoch, hlboké dýchanie, krátka meditácia.

Pobyt v prírode – aspoň dve hodiny za týždeň. Podporuje psychické aj fyzické zdravie.

Používať informačné a komunikačné technológie len v najnutnejšej miere a nenechať ich zbytočne zapnuté. Určiť si vo svojom byte aj pracovnom prostredí zóny bez akýchkoľvek technológií.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR, Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu

autor foto geralt pixabay

Odoslať komentár