Obezita dokáže potrápiť celé telo
Nadmerná telesná hmotnosť vystavuje ľudí zvýšenému riziku chronických či systémových chorôb, ako aj závažných ochorení dôležitých orgánov či neplodnosti. Ide pritom o celosvetovo rozšírené chronické ochorenie, ktoré v konečnom dôsledku spôsobuje väčšiu úmrtnosť ako následky fajčenia.
Veľká časť populácie si podľa odborníkov osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Tieto rizikové faktory je potrebné eliminovať na celosvetovej úrovni, aby sa predišlo ďalšiemu zvýšeniu výskytu nadváhy a obezity u ľudí.
Zdravotné následky a riziká obezity
Obezita je zväčša zapríčinená nevyváženým príjmom a výdajom energie. „Dochádza k nahromadeniu tuku v ľudskom organizme, ktoré vedie k zhoršeniu zdravotného stavu obézneho človeka. Obezita vo veľkej miere prispieva k rozvoju ďalších chronických neprenosných ochorení, ktorými sú napríklad choroby srdca, obličiek a pečene, vysoký krvný tlak, diabetes mellitus či viaceré druhy rakoviny, ako napríklad rakovina prsníka, maternice, hrubého čreva, prostaty a podobne. Obezita môže taktiež negatívne vplývať na psychiku daného jednotlivca, ktorý môže trpieť depresiami. U obéznych pacientov je v porovnaní s osobami s primeranou hmotnosťou až trikrát väčšie riziko, že budú čeliť rôznym onkologickým ochoreniam, cukrovke, či artériovej hypertenzii. Ľudia s obezitou majú tiež dvakrát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie v súvislosti s ochorením COVID-19,“ informujú odborníci z Úrad verejného zdravotníctva.
Ako zistiť, či je hmotnosť primeraná
Akým jednoduchým spôsobom vieme zistiť, či sa nás obezita týka? „Pre určenie môžeme použiť výpočet Body Mass Index (BMI). BMI vypočítame tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíme druhou mocninou svojej telesnej výšky v metroch. Ak je výsledná hodnota 30,0 a viac, hovoríme o obezite. Spozornieť a upraviť životosprávu však treba už v čase, keď je výsledná hodnota BMI v rozmedzí od 25,0 po 29,9. V tomto štádiu hovoríme o nadváhe – predstupni obezity,“ vysvetľujú odborníci.
Sedem preventívnych rád proti obezite
Obezita je v modernom svete veľmi rozšírená, avšak netreba zabúdať na to, že sa jej dá účinne predchádzať.
-Jedzte zdravo: Pridajte do jedálnička ovocie a zeleninu. Svetlé pečivo nahraďte celozrnným. Stravujte sa aspoň 5x denne, nevynechávajte raňajky. Vymeňte bežné sladkosti za zdravšie varianty. Vyhnite sa rýchlemu občerstveniu. Vyhnite sa vyprážaniu. Znížte príjem soli a alkoholu.
-Dodržiavajte pitný režim: Pitný režim dospelého človeka by mal zahŕňať približne 2-2,5 litra tekutín. Nezabudnite na správny výber nápoja, uprednostňujte čistú pitnú vodu alebo nesladený čaj. Vyhnite sa sladeným nápojom.
-Cvičte: Ak máte problém s pohybovou aktivitou ako jednotlivec, nájdite si blízkeho človeka či skupinku ľudí, s ktorou pôjde cvičenie jednoduchšie. Nájdite športové aktivity, ktoré vás bavia, skúšajte nové pohybové aktivity.
-Obmedzte čas pri počítači alebo telefóne: Minimalizujte sedavý spôsob života.
-Pozor si dajte na vplyv reklám: Nepodliehajte vplyvu marketingu a reklám, ktoré často propagujú aj nezdravé potraviny a jedlá. Neverte zázračným či módnym riešeniam, ktoré sľubujú rýchle výsledky bez námahy.
-Menej stresujte: Skúste sa každý deň potešiť aspoň jednou maličkosťou. Udržiavajte kontakt s blízkymi, ktorí vám pomáhajú odbúravať stres bežných dní.
-Doprajte si kvalitný spánok: Doprajte si dostatok času na oddych. Dajte svojmu telu príležitosť zregenerovať sa, spracovať fyzickú a psychickú záťaž a načerpať nové sily.
Informácie poskytol Odbor komunikácie ÚVZ SR a Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu
autor foto Bru-nO pixabay