19 Apríl, Piatok
 2 °C
TOP

Výlety do prírody v okolí Bratislavy

Ak hľadáte tip na príjemný výlet, zablúdiť môžete do okolia Bratislavy. Nájdete tam najstaršie pútnické miesto, pôsobivé hradné zrúcaniny a očarujúcu prírodu.

Vybrali sme pre vás zopár tipov na známe i menej známe miesta. Ponúkajú nepreberné množstvo turistických trás a cieľov a na svoje si prídu všetky vekové kategórie.

Do Marianky a na Pajštún

Vydajte sa na výlet do Marianky, najstaršieho pútnického miesta na Slovensku. Cesta vedie po modrej turistickej značke cez malokarpatské lesy a začína na bratislavskej Peknej ceste. Pokojným tempom sa k cieľu dostanete za menej než tri hodiny. V lese vedľa komplexu, ktorému dominuje bazilika, sa rozprestiera Mariánske údolie s kaplnkami krížovej cesty so sochami v životnej veľkosti a lurdskou jaskyňou. Na jeho konci nájdete Kaplnku Svätej studne a aj prameň, ktorého liečivé účinky sa spomínajú vo viacerých legendách o vzniku Marianky. Odtiaľ je to už len na skok do malebnej dedinky Borinka, nad ktorou sa vypína zrúcanina bývalého strážneho hradu Pajštún. Za dobrého počasia z neho uvidíte aj rakúske Alpy.

Biely Kameň a vinohrady

Ak milujete históriu, vhodnou voľbou môže byť výprava na zrúcaninu hradu Biely Kameň ležiacim nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Vyrástol na bývalom hradisku z 9. storočia a pravdepodobne ho zničili pri tureckom nájazde v roku 1663. Dostanete sa k nemu po zelenej turistickej značke z Rače cez Biely Kríž a pokračovať budete po žltej. Aj keď zrúcanina neponúka panoramatické výhľady, má čarovnú atmosféru. Do Bratislavy sa vráťte cez Svätý Jur a miestne vinohrady. Lemuje ich náučný vinohradnícky chodník, ktorý vás dovedie až ku kamennej rozhľadni s výhľadom na mesto.

Na Devínsku Kobylu a do Devína

Devínska Kobyla je so svojou výškou 514 metrov nad morom najvyšším bodom Bratislavy. Na jej vrchole v lesoch natrafíte na zvyšky bývalej raketovej základne. Podniknúť môžete aj výstup na rozhľadňu, ktorá pripomína modlivku zelenú, vzácny druh hmyzu, ktorý sa tu vyskytuje. Z jej vrchola uvidíte až do troch krajín, okrem Slovenska ponad Dunaj aj do Rakúska a Maďarska. Na Devínsku Kobylu sa dostanete z Karlovej Vsi po červenej turistickej značke. Z nej môžete pokračovať po tom istom turistickom chodníku až do Devína, kde môžete navštíviť zrúcaniny rovnomenného hradu.

Peknými turistickými cieľmi v regióne sú aj Veľká Homola s rozhľadňou a Vysoká, ktorá je so svojou výškou 754,3 metra druhým najvyšším kopcom Malých Karpát. Neobanujete ani pri výstupe na ďalšie malokarpatské kopce Vápenná (752 m) či Skalnatá (704 m).

Informácie poskytla OOCR Visit Bratislava, Bratislava Tourist Board, foto visitbratislava.com