Nazbierajte si šípky – skvelý prírodný liek
Ak sa chystáte na potulky jesennou prírodou, nezabudnite si nazbierať šípky. Sú plodom ruže šípovej, ktorá hojne lemuje poľné aj lesné cesty. Ich liečivú silu poznali aj naše staré mamy. Prinášame recept na čaj aj domáci džem.
Šípky obsahujú množstvo vitamínov. Bohaté sú na vitamín C, ale aj A, B1, B2, P a K. Nájdeme v nich aj pektíny, triesloviny, silice, minerálne látky draslík a vápnik. Ich súčasťou sú cenné flavonoidy a karotenoidy. Šípky posilňujú imunitu, prečistia obličky, močové cesty a zbavujú nás únavy. Šípky pomáhajú pri vstrebávaní železa v organizme a ochraňujú pred zápalmi. Sú podporným prostriedkom pri hojení rán a účinným bojovníkom s baktériami. Ich využitie je široké a pripraviť si z nich okrem čaju môžete džem, kompót, sirup a dokonca aj víno.
Zber šípok
Šípky spoznáte podľa ich oranžovej až tmavočervenej farby. Zbierajte ich v čistom prostredí mimo frekventovaných ciest. Dôležité je zbierať zrelé, suché a nezamrznuté plody. Ideálnym obdobím na zber šípok je október a začiatok novembra. Zvoliť by ste si mali suché a slnečné počasie, kedy majú optimálny obsah vitamínov.
Sušenie šípok
Šípky preberte, odstráňte poškodené a nahnité plody a zvyšky okvetia. Následne šípky umyte a na utierke ich dôkladne osušte. Šípky môžete sušiť v sušičke, v rúre alebo na slnku. Ak sa rozhodnete pre sušenie v rúre, stačí šípky nasypať na plech vyložený papierom na pečenie a sušiť ich pri teplote asi 70 stupňov Celzia, pričom dvierka rúry nechajte pootvorené. Šípky priebežne kontrolujte, aby sa nepripálili. Najšetrnejšie je však ich sušenie na vzduchu. Šípky je potrebné nasypať na sito alebo plech vyložený papierom na pečenie a sušiť ich na slniečku. Šípky priebežne kontrolujte, či náhodou neplesnivejú. Po usušení ich vložte do uzatvárateľnej nádoby a odložte na tmavé miesto. Takto ich skladujte rok.
Šípkový čaj
Šípkový čaj je veľmi obľúbený a na jeho prípravu sa používa viacero spôsobov.
Postup: Rozdrvte 20g sušených plodov a večer zalejte O,5l studenej vody. Nechajte lúhovať do rána. Ráno ohrejte na približne 80°Celzia a preceďte. Dochutiť môžete medom. Hoci sa čaj môže piť dlhodobo, ľudia trpiaci zvýšenou zrážanlivosťou krvi by si ho nemali dopriať príliš často.
Šípkový džem
Suroviny: 1 kg očistených šípok, 800g kryštálového cukru, šťava z 2-3 citrónov, voda
Postup: Plody šípok rozpoľte a obrátenou stranou lyžičky z nich odstráňte semiačka aj chĺpky, pričom postupujte od okvetia smerom k stopke. Očistené šípky dôkladne umyte pod tečúcou vodou, potom vložte do širokého kastróla a zalejte vodou tak, aby boli všetky dostatočne ponorené. Šípky varte do mäkka. Potom ich rozmixujte. Ak chcete dosiahnuť úplne jemnú konzistenciu džemu, môžete šípky ešte prepasírovať cez jemné sitko. Zmes vráťte späť do hrnca, pridajte cukor a šťavu z 2 až 3 citrónov. Varte do zhustnutia. Hotový šípkový džem naplňte do čistých pohárov a každý pohár otočte hore dnom na približne 15 minút.