22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Jesenné kúzlenie s tekvicami

Tak ako si nevieme predstaviť Vianoce bez zdobenia vianočného stromčeka, tak si rovnako nevieme predstaviť jeseň bez vyrezávania tekvíc. Táto činnosť sa už stala neodmysliteľnou súčasťou jesenného obdobia a zábavou pre celú rodinu. Ak aj nemáte záhradu, obchody dnes ponúkajú dostatočný výber týchto chutných plodov.

Ak už ste si vybrali svoju tekvicu, môžete sa pustiť do práce. Ponúkame inšpiráciu, ako vyrezať tekvice a potešiť deťúrence či skrášliť si svoj domov.

Ako vybrať tekvicu?
Na vyrezávanie je najvhodnejšia oranžová tekvica. Mala by byť nielen dostatočne veľká ale mala by mať aj pravidelný tvar. Tiež skúste, či nie je veľmi tvrdá, aby ste do nej mohli bez ťažkostí vyrezať potrebné otvory.

Čo budeme potrebovať?
Aby práca išla skutočne od ruky, pozornosť treba venovať aj výberu vhodných nástrojov a pomôcok. Dôležité je pripraviť si ostrý nôž strednej veľkosti, a tiež menší nôž na vyrezávanie detailov, lyžicu na vyberanie obsahu tekvice, misku, fixku alebo pero.

Ako na to?
Tekvicu umyte. Okolo stonky nakreslite perom alebo fixkou kruh, prípadne iný vzor, napríklad hviezdu či štvorec. Mal by byť dostatočne veľký na to, aby ním prešla vaša päsť.
Do nakresleného tvaru potom pomaly a opatrne vyrežte ostrým nožom otvor. Nôž pritom smerujte šikmo na stred, poklop bude na tekvici lepšie držať a nebude sa prepadať do jej vnútra. Režte tak, aby vznikal mierne lievikovitý tvar.

Zo vzniknutého otvoru postupne lyžicou vyberte mäkký obsah, teda dužinu a následne, keď môžete vnoriť ruku dnu do tekvice, oškrabte ešte primerané množstvo dužiny tak, aby zostala stena hrubá asi dva centimetre. Semienka si môžete odložiť, vysušiť a upražiť, dužinu spracovať na chutnú polievku či prívarok, záleží to tiež od toho, akú tekvicu ste na vyrezávanie zvolili.

Fixkou si na tekvicu nakreslite tvár, teda oči, nos a ústa. Fantázii sa však medze nekladú a tak si na ňu miesto tváre môžete nakresliť aj iné ozdobné motívy.

Menším nožom vpichujte do tekvice a snažte sa vyrezať predkreslené tvary.

Ak na tekvici ešte po vyrezaní zostali čiary od fixky, zmyte ich navlhčeným obrúskom. Do tekvice na záver umiestnite svetlo. Použiť sa dá klasická alebo čajová sviečka, prípadne menšia baterka.

Odoslať komentár