20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Zabaľte deťom zdravú desiatu

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR upozorňujú, že počas dňa by deti mali prijímať dostatočne kvalitnú a pestrú stravu, nevynímajúc desiatu. Tá je vhodná na doplnenie energie, najmä ak deti čaká ešte predpoludňajšie vyučovanie.

„Desiata je dôležitá súčasť stravovacieho režimu dieťaťa, má tvoriť asi 15 % z denného príjmu energie. V prípade, že vaše dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne mliečnej bielkoviny, je potrebné poradiť sa s lekárom o potravinách, ktoré sú preňho vhodné. Z ovocia a zeleniny je treba striedať druhy, ktoré má dieťa rado,” uviedla MUDr. Hana Janechová, vedúca Odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zdravá desiata by mala obsahovať:

-celozrnné pečivo + nátierka/syr,

-porciu ovocia a zeleniny – zdroj vlákniny a vitamínov,

-mlieko (probiotické a acidofilné výrobky) a jogurty – zdroj vápnika, ktorý je dôležitý pre vývoj dieťaťa,

-kvalitný nápoj – čistá voda, ktorú je možné striedať s nesladeným čajom, čerstvými šťavami alebo nesýtenou minerálnou vodou.

Nevhodná desiata: energetické a rôzne sladené nápoje, sladkosti, pretože obsahujú rýchle kalórie. Deťom ich nemusíte podľa odborníkov úplne zakazovať, no uprednostnite kvalitné výrobky, napríklad cereálne keksíky, sušené ovocie či tyčinky s vyšším obsahom kakaa.

Aby si dieťa osvojilo správne stravovacie návyky, ich súčasťou je podľa MUDr. Janechovej i dodržiavanie približne rovnakých časových intervalov na jedlo. „Zdravé stravovacie návyky sa formujú predovšetkým v rodine. Škola sa na ich formovaní a udržiavaní môže spolupodieľať cestou ponúkaných jedál a rôznych edukatívnych programov a projektov,“ dodáva.

zdroj foto bzwei pixabay

Odoslať komentár