22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Viete ako odlíšiť chrípku, prechladnutie a ochorenie COVID-19?

Na Slovensku je druhá vlna pandémie a mnoho ľudí zápasí s koronavírusom. Treba však mať na pamäti, že sa o slovo môžu prihlásiť aj ďalšie respiračné ochorenia. Viete ich navzájom odlíšiť?

V každom prípade je v týchto časoch dôležité nepodliehať panike. Či už ide o chrípku, bežné prechladnutie alebo koronavírus, zamerajte svoju pozornosť na príznaky, ktoré by vám mali pomôcť tieto ochorenia odlíšiť.

Chrípka má náhly nástup príznakov
Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia a je sprevádzaná vysokou teplotou. „Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy. Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla,“ popisujú verejní hygienici. Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest. Treba si dopriať veľa spánku a teplého čaju.

Prechladnutie nevzniká náhle
Prechladnutie nevzniká náhle z plného zdravia a nie je sprevádzané vysokou teplotou, triaškou bolesťami kĺbov a svalov. „Typickými úvodnými príznakmi sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo,“ objasňujú verení zdravotníci a zároveň radia, že pri ľahkých príznakoch ochorenia sa stačí zdržiavať pár dní v domácom prostredí a piť veľa teplého čaju a užívať voľne dostupné lieky, ktoré odporučí lekárnik. „Pokiaľ ochorenie trvá dlhšie ako 3 dni a klinický stav sa zhoršuje, je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára. Pri respiračných ochoreniach spôsobených baktériami, lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká,“ odporúčajú odborníci.

COVID -19
COVID-19 je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Ochorenie sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Väčšina infikovaných má mierne až stredne závažné príznaky a uzdraví sa bez hospitalizácie. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém a v niektorých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc. „Príznaky ochorenia sú horúčka nad 38°C, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov, bolesť hlavy, únava, malátnosť, strata čuchu a chuti,“ uvádza sa na stránke korona.gov.sk. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Infekcia sa prenáša aj cez kontaminované predmety.

Odoslať komentár