28 Apríl, Pondelok
 19 °C
TOP

Starajme sa o svoj mozog

Pri príležitosti celosvetovej kampane Týždeň povedomia o mozgu, upriamujú odborníci pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť a na význam zdravého životného štýlu a mozgových cvičení na podporu jeho fungovania.

„Zdravý mozog je zásadný pre prežitie plnohodnotného života. Mozog patrí k našim najdôležitejším orgánom – umožňuje nám myslieť, hýbať sa a komunikovať s okolím. Dáva nám schopnosť vnímať svet naokolo, cítiť emócie, pamätať si, učiť sa a sústrediť sa,“ približujú odborníci na sociálnej sieti Úradu verejného zdravotníctva SR a uvádzajú tiež, že významnú úlohu v tom, ako bude mozog pracovať počas života, zohráva jeho štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. „V tom čase je mozog najtvárnejší a najcitlivejší voči stimulácii, rané zážitky preto môžu významne ovplyvniť ďalší život jednotlivca. Funkčný vývin mozgu však prebieha ešte roky po narodení – odhaduje sa, že asi do 25. roku života. Počas dospievania dozrievajú mozgové funkcie ako myslenie, pamäť, priestorová orientácia, pozornosť či predstavivosť,“ objasňujú odborníci a hovoria, že u detí je preto potrebné stimulovať mozgové funkcie postupne, s ohľadom na ich vek a čo najpestrejším spektrom činností. Treba si pritom dať pozor, aby sme ich nepreťažovali.

„Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite, teda prispôsobivosti mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu.“

Čo prospieva mozgu?

Mozgu podľa odborníkov prospieva akákoľvek aktivita, či už to je komunikácia, udržiavanie sociálnych vzťahov, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie cudzích jazykov. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, alebo šachom.

Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava popisujú na sociálnej sieti dôvody, pre ktoré je potrebné sa o mozog starať:

-Žijeme život preplnený informáciami – väčšie nároky na pamäť.

-Náš mozog musí čeliť zvyšujúcemu sa stresu a tlaku.

-Mozgová plasticita vekom klesá.

-Menej namáhame mozog, spoliehame sa na mobily, počítače.

-Vyžaduje sa od nás zvyšovanie kvalifikácie, lepšia schopnosť pamätať si staré a prijímať nové informácie.

-Netrénovaná pamäť zlyháva podobne ako svaly.

a pripájajú tiež zopár tipov na lepšie zapamätávanie:

-Vizualizujte a zapojte všetky zmysly.

-Učte sa podľa toho, aký ste učebný typ.

-Urobte materiál zaujímavým, ak nás niečo nudí, nezapamätáme si to.

-Naše sebahodnotenie a presvedčenia pôsobia na naše myšlienky, pocity, správanie aj pamäť.

-Zmeňte svoj postoj k chybám.

-Urobte všetko preto, aby ste sa vedeli sústrediť.

-Asociujte si nový učebný materiál s tým, čo ste už predtým vedeli.

-Materiál, ktorý si potrebujete zapamätať si aspoň 3x zopakujte.

-Uvoľnite sa, využite pritom napríklad dychové cvičenia, či počúvanie hudby.

-Rešpektujte svoj biorytmus.

-Naučené sa ukladá počas spánku.

-Trénujte svoju pamäť a pomôžte si mnemotechnickými pomôckami.

foto: Ilustračné foto. zdroj foto geralt pixabay

Odoslať komentár