28 Apríl, Pondelok
 20 °C
TOP

Bezpečný nákup liekov na internete

Ak plánujete kúpiť lieky online, uistite sa, že nakupujete iba cez schválené a registrované internetové lekárne. Tieto stránky musia mať na webe bezpečnostné logo, ktoré po kliknutí vedie na stránku ŠÚKL so zoznamom registrovaných lekární. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Buďte obozretní pri podvodných reklamách, ktoré ponúkajú lieky za neuveriteľne nízke ceny alebo bez potreby lekárskeho predpisu. Tieto reklamy sú často manipulatívne a môžu vás viesť k nákupu nelegálnych alebo falšovaných liekov,“ uvádza ďalej ŠÚKL.

Aké lieky môžete kúpiť na internete?

Prostredníctvom internetového výdaja je možné zakúpiť iba voľnopredajné lieky, ktoré sú registrované v SR a nie sú viazané na lekársky predpis. Lieky na predpis môže vydávať len osoba s vysokoškolským vzdelaním v odbore farmácia, a to len v kamennej lekárni.

Riziko falšovaných liekov

„Pri nákupe liekov mimo legálneho reťazca existuje vysoké riziko, že sa dostanete k falšovaným liekom. Tieto lieky môžu obsahovať nebezpečné látky ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi alebo farby na steny, ktoré sú nebezpečné pre zdravie,“ popisujú odborníci a upozorňujú, že falšované lieky môžu obsahovať:

•Nesprávnu účinnú.

•Nezistenú nebezpečnú účinnú látku.

•Žiadnu účinnú látku.

Pozor!

„Užívaním falšovaných liekov môže dôjsť k predávkovaniu alebo zhoršeniu zdravotného stavu,“ uzatvára ŠÚKL.

Ilustračné foto. zdroj foto Pexels pixabay

Odoslať komentár