19 September, Štvrtok
 23 °C
TOP

Probiotiká pre naše zdravie

V našich črevách sa nachádzajú prospešné mikroorganizmy – najmä baktérie a kvasinky – črevný mikrobióm. Sú veľmi dôležité pre náš organizmus.

„Probiotiká sú dôležité pre správny vývoj a funkciu imunitného systému a trávenie niektorých zložiek potravy. Chránia pred škodlivými mikroorganizmami a pred rozvojom alebo zhoršením niektorých ochorení,“ uvádza rezort zdravotníctva na svojom Facebookovom profile a pokračuje: „Na zabezpečenie prirodzenej funkcie črevného mikrobiómu je potrebná pestrá a rozmanitá strava. K narušeniu flóry môže dôjsť napríklad infekciou, užívaním antibiotík, požívaním väčšieho množstva alkoholu, zlou stravou, stresom, ožarovaním alebo užívaním niektorých liekov.“

Kde ich hľadať: Probiotiká sú živé mikroorganizmy, napríklad laktobacily, bifidobaktérie, kvasinky, ktoré môžu mať pri dostatočnej dávke prospešné zdravotné účinky. Ich zdrojom sú jogurty, bryndza, kefír, kyslá kapusta, kvasené uhorky. Dočasne môžu podporiť oslabené alebo narušené funkcie trávenia napríklad pri užívaní antibiotík, niektorých ochoreniach alebo nesprávnom stravovaní.

Kedy užívať probiotiká:

-Pri niektorých bakteriálnych a vírusových hnačkách.

-Pri cestovaní, napríklad pri cestovateľských hnačkách.

-Pri ochoreniach ako napríklad syndróm dráždivého čreva, chronická zápcha.

-Pri hnačkách po diétnych chybách.

-Pri užívaní niektorých liekov, napríklad antibiotík.

Užívanie probiotík môže byť rizikové pre pacientov:

-s poruchami imunity (vážne imunodeficiencie)

-so závažnými chronickými ochoreniami, napríklad syndróm krátkeho čreva u detí

-s onkologickými ochoreniami

Ako potrava pre telu prospešné mikroorganizmy slúžia zasa prebiotiká. Obsahujú ich napríklad jablká, kapusta, špargľa, čakanka, pór, cibuľa, cesnak, ovos, strukoviny. S výberom probiotík a prebiotík vám pomôže lekárnik, ktorý poradí aký typ si vybrať a ako ho správne užívať,“ uzatvára Ministerstvo zdravotníctva.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár