19 Apríl, Piatok
 7 °C
TOP

Pády seniorov – na čo si dať pozor?

Pády seniorov predstavujú jeden z najzávažnejších rizikových faktorov, ktoré seniorov ohrozujú a sú piatou najčastejšou príčinou úmrtnosti starých ľudí. Prinášame preto rady odborníkov, ako riziko pádu čo najviac minimalizovať.

Každý piaty pád seniora sa skončí zranením a každý štyridsiaty má za následok jeho hospitalizáciu. Pády sú najčastejšou príčinou úrazov a zároveň piatou najčastejšou príčinou úmrtnosti starých ľudí. „U starších ľudí sa následky úrazov liečia zložitejšie a často ich sprevádzajú rôzne komplikácie, ktoré ešte zhoršujú ich zdravotný stav i celkovú kondíciu. Medzi následky pádov patria zlomeniny krčka bedrového kĺbu, predlaktia či stavcov, poranenie lebky alebo poranenia svalov. Jedným z dôsledkov pádu je aj prechladnutie pri nevládnosti a dlhšom ležaní na zemi bez pomoci,“ upozorňujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. Preto je podľa nich veľmi dôležitá minimalizácia rizika a následku pádu a podľa možnosti aj bezbariérová úprava domáceho prostredia, úprava životného štýlu, rehabilitácia a tiež používanie rôznych pomôcok. „V prípade pádu sa pokúste presunúť na koberec, kde je menšie riziko podchladenia preležanín. Kým nepríde pomoc, pokúste sa meniť polohu a niečím sa prikryť,“ radia.

Odporúčania od odborníkov pre seniorov:

-Noste pevnú obuv

-Noste správne okuliare

-Noste so sebou telefón, aby ste si mohli privolať pomoc

-Na schodoch sa pridŕžajte zábradlia

-Ak vám odporúčali používať oporné pomôcky, používajte ich a dbajte o ich dobrý technický stav

-Prahy v domácnosti nahraďte prechodovými lištami

-Odstráňte koberce, ktoré nie sú pevne prichytené o podlahu

-Krátke elektrické šnúry ukryte do lišty

-Zabezpečte primerané osvetlenie každej miestnosti v domácnosti

-Používajte stabilnú, dostatočne vysokú stoličku s opierkami na ruky, o ktoré je možné oprieť sa pri vstávaní a sedení

-Odstráňte nestabilný nábytok, presklené dvere

-Rozložte stabilný nábytok akým sú kreslá či stoly tak, aby ste sa ho mohli pridŕžať

-Nevykladajte predmety vysoko, aby ste nezakláňali hlavu, čo môže spôsobiť závrat a pád

-V kúpeľni a WC používajte protišmykové rohožky a namontované podporné zábradlia

V zimných mesiacoch pozor aj na poľadovicu

Počas zimných mesiacov by mali byť seniori opatrní aj pri vychádzkach, pretože v prípade poľadovice či snehovej pokrývky hrozí aj vyššie riziko úrazov zapríčinených pošmyknutím sa na zľadovatenom chodníku. V dôsledku týchto úrazov ide často o zlomeniny horných a dolných končatín, ako aj podvrtnutia či úrazy hlavy. V prípade staršieho človeka, môže mať však podľa odborníkov i takýto obyčajný pád až fatálne následky.

Rada odborníkov:

Pri páde je potrebné si chrániť najmä hlavu a pokúsiť sa padať na zadok alebo chrbát. Stlmiť náraz a zmierniť následky úrazu pomôže podľa odborníka aj hrubá vetrovka, čiapka či rukavice.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR

Odoslať komentár