05 November, Utorok
 12 °C
TOP

Nepodceňujte spánok, dôležitá je jeho dĺžka aj kvalita

Zdravému a dostatočnému spánku by sme mali podľa odborníkov venovať náležitú pozornosť. Jeho význam často nedoceňujeme a to je veľmi nebezpečné. Nedostatok spánku sa môže následne prejaviť nielen fyzickými, ale aj psychickými zmenami.

Okrem toho, koľko hodín spíme, by sme si mali všímať aj kvalitu nášho spánku, pretože aj od nej závisí, ako sa budeme cítiť. Ak je náš spánok často prerušovaný, nie je podľa odborníkov kvalitný.

Dĺžka zdravého spánku

Inštitúcia The National Sleep Foundation vydala všeobecné odporúčania, týkajúce sa spánku a rozdelila ich do deviatich vekových skupín, pričom každá skupina má svoju odporúčanú optimálnu dĺžku spánku. Dospelí by mali spať každú noc 7 až 9 hodín a starší nad 65 rokov 7 až 8 hodín. V prípade mládeže od 14 do 17 rokov je to 8 až 10 hodín, u detí vo veku od 6 do 13 rokov je to 9 až 11 hodín, od 3 do 5 rokov 10 až 13 hodín a od 1 do 2 rokov je to 11 až 14 hodín. Bábätká od 4 do 8 mesiacov by mali optimálne spať 12 až 15 hodín a od 0 do 3 mesiacov 14 až 17 hodín. Tieto všeobecne odporúčané hodnoty sa môžu u jednotlivcov líšiť, pretože neberú do úvahy ich individuálne potreby. Pre optimálnu dĺžku spánku treba zohľadniť napríklad aj celkový zdravotný stav či každodenné aktivity človeka.

Žiadny televízor či počítač

Do spálne rozhodne nepatrí televízor, počítač ani mobil. Ak už ho tam musíte mať, zapnite ho na tichý režim.

Vetrajte

Skôr ako sa pôjdete uložiť k spánku, spálňu poriadne vyvetrajte a zatemnite. Teplotu v miestnosti udržujte v rozpätí medzi 16 a 20 stupňami.

Zaobstarajte si kvalitný matrac a vankúš

Pre zdravý a kvalitný spánok je dôležitý aj kvalitný matrac a vankúš. Ich výber je veľmi individuálny, pretože každému vyhovuje čosi iné. Pokúste sa nájsť to, čo prospieva vám.

Pravidelný spánkový rytmus

Snažte sa, ak je to pravdaže možné, zariadiť si veci tak, aby ste líhali a vstávali vždy v rovnakom čase.

Pred spánkom už necvičte a vyhnite sa stresu

Tesne pred spánkom už nevykonávajte fyzicky náročné aktivity a rovnako sa snažte vyhnúť stresu či emočnej záťaži.

Prispôsobte svoje stravovanie a pitný režim

Večerajte minimálne 3 až 4 hodiny pred tým, ako idete spať. Vyhýbajte sa mastným jedlám a jedzte striedmejšie. Vyvarujte sa tiež pitiu kávy a čierneho čaju. Naopak, zaradiť môžete pred spaním niektoré bylinkové čaje, ktoré vás upokoja a pomôžu so zaspávaním. Vhodná je medovka lekárska a rovnakú službu vám urobí aj harmanček, ktorý môžu piť dokonca aj bábätká už od prvého týždňa. V ich prípade sa o dávkovaní bylinky poraďte s pediatrom či lekárnikom.

Náš tip:

Čaj z medovky lekárskej

Čajovú lyžičku medovky zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 minút, potom preceďte. Pite vlažný po malých dúškoch.

Odoslať komentár