22 Júl, Pondelok
 24 °C
TOP

Letné pandemické desatoro pre naše zdravie

Slovenskí vedci a odborníci združení v iniciatíve Veda pomáha – COVID-19 zverejnili verejnú výzvu, v ktorej upozorňujú na pravidlá, ktoré by sme mali všetci počas leta dodržiavať, takzvané letné pandemické desatoro.

Epidemická situácia na Slovensku sa v posledných mesiacoch zlepšuje a podľa odborníkov nás pravdepodobne čaká príjemné leto s veľmi miernymi epidemickými opatreniami. „Avšak riziko príchodu ďalšej pandemickej vlny na jeho konci alebo na jeseň nemožno úplne vylúčiť. Môžeme ho znížiť a  príchod vlny tak oddialiť, či vlnu zmenšiť. Vyzývame preto všetkých, aby dodržiavali letné pandemické desatoro,“ uvádzajú vedci na svojom webe. „Slovensko má šancu zvíťaziť nad pandémiou, musíme mu však pomôcť všetci,“ apelujú.

Letné pandemické desatoro:

1.Zaočkujte sa, aby ste mali pekné leto a aj zvyšok roka. Očkovanie vás ochráni pred ťažkou chorobou aj jej vážnymi následkami.

2.Zaočkujte sa. Naozaj a presvedčte svojich ešte nezaočkovaných príbuzných, priateľov a známych, aby sa zaočkovali. Nie všade na svete majú ľudia túto možnosť.

3.Objavujte krásy Slovenska a využívajte naše služby. Podporíte tak našu ekonomiku a kultúru.

4.Do zahraničia cestujte, pokiaľ je to možné, iba zaočkovaní, kedže cestovanie zvyšuje riziko nákazy. Ak už cestujete, tak radšej iba do zelených krajín. Vyhnite sa výletným lodiam, plným rezortom s množstvami ľudí, pred leteckou dopravou uprednostnite cestu autom. Prežijete tak dovolenku bez obáv.

5.Na svadbu alebo oslavu choďte, ak ste zaočkovaní alebo ak máte čerstvý negatívny test – prinesie to šťastie mladomanželom, svadobčanom, oslávencom aj oslávenkyniam.

6.Aj na akékoľvek iné veľké stretnutia (festivaly, diskotéky, športové podujatia, púte …) choďte, iba ak ste zaočkovaní alebo máte negatívny test nie starší ako 24 hodín.

7.Stretávajte sa radšej vonku ako vnútri, je to oveľa bezpečnejšie. Navyše, slnko podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

8.Športujte, a to najmä vonku, je to zdravšie, príjemnejšie aj bezpečnejšie. Aj šport, dobrá kondícia a  veľa ovocia a  zeleniny sú dôležité pre správne fungovanie imunitného systému. Teraz je ten správny čas doplniť zásoby.

9.Vyhýbajte sa sociálnym mediám a portálom s neoverenými informáciami, je tam veľa lží a  negatívnych emócií, ktoré vám neprospejú. Starajte sa o svoje duševné, mentálne ako aj fyzické zdravie.

10.Ak ste z nejakého dôvodu nezaočkovaní, správajte sa obozretne (ruky–odstup–rúška–vetranie), aby ste sa vyhli infekcii a nešírili ju.

Veda pomáha je neformálna iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov s cieľom pomôcť slovenskej spoločnosti prekonať epidémiu koronavírusu. Spája vedcov z oblastí epidemiológie, medicíny, infektológie, matematiky, dátovej vedy, ekonómie, sociológie, psychológie, práva, ako aj komunikácie a krízového riadenia.

Odoslať komentár