21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Prvá Bratislavská lýra sa konala pred 55 rokmi

K dátumu 23. jún sa viaže významná udalosť v histórii festivalov populárnych piesní nielen u nás. V tento deň v roku 1966, teda presne pred 55 rokmi odštartoval prvý ročník festivalu Bratislavská lýra. Až do roku 1989 to bol najpopulárnejší a najobľúbenejší festival populárnych piesní v Česko-Slovensku, ktorý sa konal každoročne v Bratislave.

Otcami myšlienky organizovať v Bratislave festival populárnej piesne boli hudobní skladatelia Ján Siváček a Pavol Zelenay, ktorý nakoniec aj festival organizovali. Prvý raz sa konal v roku 1966 v Parku kultúry a oddychu (PKO). Súťaž sa volala Medzinárodný festival tanečnej piesne Bratislavská lýra. Výhercovia získali ocenenie s názvom Bratislavská lýra. Od roku 1968 sa festival volal Bratislavská lýra.

Víťazom prvého ročníka sa stal Karel Gott a autori Vieroslav Matušík, Eliška Jelínková s pesničkou „Mám rozprávkový dom“. Striebornú Bratislavskú lýru získali speváčky Helena Vondráčková a Marta Kubišová s piesňou Oh, baby, baby a bronzovúlýru udelila porota Waldemarovi Matuškovi za interpretáciu piesne Už modej činžák zha.

Okrem zlatých, bronzových a strieborných ocenení sa udeľovali aj ďalšie ocenenia: V medzinárodnej súťaži najskôr výhercovia dostali ocenenie Zlatý kľúč. Neskôr to bola Bratislavská lýra – v Medzinárodnej súťaži. Ocenenia boli aj v kategórii – Cena kritiky, Cena novinárov, Cena diváka a Cena Za celoživotné dielo. V roku 1974prvýkrát získali Zlatú Bratislavskú lýru dvaja interpreti s autormi. V roku 1975 festival získal ocenenie Medzinárodnej federácie festivalov. V tomto roku boli zároveň udelené dve strieborné a dve bronzové ocenenia.

Bratislavská lýra každoročne hostila tých najpopulárnejších českých a slovenských umelcov, pravidelnými účastníkmi boli Helena Vondráčková, Eva Máziková, Petr Novák, Karel Černoch, Eva Pilarová, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Karol Duchoň, Marcela Laiferová, Marika Gombitová, Miroslav Žbirka či Richard Müller a mnohí ďalší.

Na festivale vystupovalo aj mnoho hostí zo zahraničia, súťažiť však mohli až v druhej polovici 80. rokov. Bratislavskej lýry sa zúčastnili napríklad aj také mená ako Cliff Richard, Billy Preston, Amanda Lear, Toto Cutugno, Joe Cocker, Stevie Wonder, Alla Pugačovová, Andrew Thomas, ale aj zoskupenia Boney M, Smokie, Bad Boys Blue či Hot Chocolate.

V roku 1989 Joan Baez pozvala na pódium počas svojho koncertu Ivana Hoffmana, ktorý zahral anti-komunistickú pieseň Nech mi nehovoria. Svoje vystúpenie však nedokončil, organizátori mu vypli mikrofóny. Aj na tejto kultúrnej pôde mala komunistická štátna bezpečnosť svojich ľudí, a to nielen medzi organizátormi, ale aj v radoch divákov.

Odoslať komentár