22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Jeseň je mimoriadne prospešná pre organizmus

Nepodliehajte zaužívaným ošúchaným tvrdeniam o depresii na jeseň a o tom, ako čo najrýchlejšie toto obdobie treba nejak “pretrpieť”.

Jeseň je totiž rovnaké ročné obdobie ako ktorékoľvek iné a napríklad v porovnaní s letom, keď sa náš organizmus mimoriadne namáha, aby udržal teplotu organizmu v prijateľných medziach či keď trpí deficitom spánku počas krátkych nocí, je pre nás jeseň vlastne prospešná.

Spánok

Je to hneď z viacerých dôvodov. Napríklad, spíme dlhšie, pretože sa skoro stmieva, mnohé aktivity jednoducho večer už nevykonávame. Aj ráno si, ak máme šancu, doprajeme “pomalšie” zobúdzanie. Čiže, nepriamo, bez toho, aby sme to nejak ovplyvňovali, má náš organizmus možnosť dôkladnejšie regenerovať a akumulovať energiu na ďalší pracovný deň.

Pohyb

Jeseň nám tiež poskytuje čosi, čo okrem jari už žiadne ročné obdobie asi nemôže. Prechádzky v krásnom počasí “babieho leta” v prírode, pri ideálnej vonkajšej teplote, v obklopení tej najkrajšej palety farieb. Na náš organizmus takéto prechádzky pôsobia mimoriadne povzbudzujúco, osviežujúco a v podobe hormónu endorfín nás robia aj šťastnými. Endorfín je totiž takzvaná “droga” šťastia, pokoja, pohody.

Strava

Nuž a na jeseň prirodzene meníme aj stravu a vonkajším okolnostiam počasia prispôsobujeme konzumované nápoje. Ak začneme tým druhým, potom treba spomenúť rôzne bylinkové čaje, ale aj čaje so zázvorom, ktoré nám významne pomáhajú budovať si imunitu a ktoré vytvárajú pocity pohody a tepla. Akosi prirodzene sa dostávame aj k spotrebe sezónneho ovocia, najmä pre zdravie mimoriadne potrebných jabĺk, ale aj pochúťok z nich, ktoré zas vyžadujú napríklad také “koreniny”, ako je škorica. A škorica je pre naše zdravie priam zázrak. Svoje vedia diabetici, ktorým znižuje hladinu krvného cukru, ale aj “otužilci”, pre ktorých je škorica či muškátový orech výbornou podporou imunitného systému. Dokonca fungujú aj ako preventívne prírodné antibiotiká.

Tak zabudnite na depresie a užívajte si jeseň, využite jej dary, príroda vie, ako nás má pripraviť na zimu!

Odoslať komentár