24 November, Nedeľa
 0 °C
TOP

Je čas zberať púpavu – pripravte si z nej med alebo šalát

Lúky sú už posiate žltými kvetmi púpavy. Pri pohľade na túto krásu si väčšina z nás spomenie na detstvo a časy, keď sme si z nich plietli vence. Púpava – celým názvom púpava lekárska je však zároveň veľmi liečivá rastlinka. Nazbierajte si ju pri potulkách slovenskou prírodou a pripravte si zdravý med alebo vitamínmi nabitý šalát.

Liečivé účinky

Púpava má veľa priaznivých účinkov na náš organizmus, pričom jedlá je celá rastlina. Jej listy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a tiež provitamín A, rovnako aj množstvo minerálov – draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Púpava má močopudné účinky, podporuje tvorbu žlče a žalúdočnej kyseliny a pomáha upravovať trávenie. Povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, obličiek a čriev, podporuje rast červených krviniek, znižuje krvný tlak. V ľudovom liečiteľstve sa púpava využíva pri liečbe močových kameňov, cukrovky, lymfatických uzlín ako aj pri chronickej únave.

Zber

Z púpavy môžeme využiť kvety, listy a najmä koreň. Listy a kvety zbierame na čistých lúkach, ďalej od komunikácií, najlepšie po daždi. Koreň zbierame zväčša na jeseň, pričom ideálne sú na to mesiace október a november, pretože práve v tom čase sú korene rastliny veľmi bohaté na liečivé látky.

Použitie

Z kvetov púpavy si môžeme pripraviť púpavový med, ktorý sa užíva ako prevencia najmä v chrípkovom období, ale aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Mladé čerstvé listy si môžeme pridávať do šalátov a obohatiť ich tak o cenné vitamíny. Púpavový čaj z koreňa rastliny zasa pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ale aj reume, dne a problémoch s kĺbmi.

Púpavový med

Budeme potrebovať: 400 kusov púpavových kvetov bez stoniek, 2 umyté chemicky neošetrené citróny, 2 l vody, 2 kg kryštálového cukru

Postup: Kvety púpavy a na kolieska nakrájané citróny vložte do hrnca. Zalejte dvoma litrami vody a varte na miernom ohni 15 minút. Následne preložte hrniec na chladnejšie miesto a nechajte všetko lúhovať do ďalšieho dňa. Na druhý deň zmes preceďte cez sitko alebo plátno, tekutinu vlejte späť do hrnca a pridajte cukor. Varte 10 minút a nechajte vychladnúť. Potom opäť varte až do požadovanej hustoty. Med nalejte do sklených zaváracích pohárov, ktoré po uzatvorení prevráťte hore dnom.

Šalát z listov púpavy

Budeme potrebovať: za hrsť čerstvých mladých púpavových listov, listový šalát, uvarený väčší zemiak, vajíčko uvarené na tvrdo, jarnú cibuľku, viazaničku reďkovky, PL olivového oleja, PL citrónovej šťavy, ČL medu, soľ na dochutenie

Postup: Listy púpavy a šalátu umyte a potrhajte na menšie kúsky. Cibuľku a zemiak nakrájajte na kolieska, reďkovky na štvrtiny. Vložte do misky a jemne premiešajte. Následne ozdobte na osminky nakrájaným na tvrdo uvareným vajíčkom a prelejte zálievkou. Tú vymiešajte z olivového oleja, citrónovej šťavy, medu a soli. Ozdobiť môžete kvetmi púpavy.

Náš tip:

Listy púpavy majú špecifickú a pomerne horkastú chuť, a tak skúšajte radšej opatrne – menej je niekedy viac.

Pozor!

Prípravky s obsahom púpavy nie je vhodné užívať ak máte vážnejšie ťažkosti s obličkami či užívate diuretiká, pretože rastlina je výrazne močopudná. Liečba pomocou púpavy nie je vhodná pre pacientov s vážnymi alebo akútnymi chorobami žlčníka, pri nepriechodnosti žlčovodov a pri žalúdočných vredoch. U niektorých ľudí môže púpava vyvolať alergickú reakciu. Ak nie ste si istí, vždy sa radšej poraďte s lekárom.

Odoslať komentár